Noc Muzeów w Dęblinie: Samoloty będzie można podziwiać w świetle nowej iluminacji

W sobotę 14 maja z okazji Nocy Muzeów dęblińska placówka zaprasza na spotkanie z zabytkami techniki lotniczej. Wstęp do Muzeum Sił Powietrznych będzie kosztował symboliczną złotówkę, z przeznaczeniem na renowację zabytków.

Dęblin
2022-05-14, 18:00

W programie Nocy Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaplanowano prezentację nowych wystaw, nowych aranżacji oraz obiektów z kolekcji własnej i współpracujących placówek. Wieczorne spotkanie z historią lotnictwa to także możliwość obejrzenia zabytków w nowym świetle dzięki iluminacji obiektów na ekspozycji plenerowej. Kierunkowe delikatne światła i światłocienie będą wydobywać niewidoczne za dnia walory artystyczne i plastyczne konstrukcji samolotów i śmigłowców.

PROGRAM
18.00 – uroczyste otwarcie Europejskiej Nocy Muzeów , występ Orkiestry Wojskowej z Dęblina
18.30 – Prezentacja nowej wystawy czasowej „Żwirki i Wigury start do wieczności” – Wystawa nawiązuje do 90. rocznicy wielkiego zwycięstwa Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych w 1932 roku, znanych w Polsce pod francuską nazwą Challenge. Wystawa została przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Domem Polskim Żwirki i Wigury w Cierlicku. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie, dokumenty oraz pamiątki po zwycięskich lotnikach zachowane w zbiorach muzealnych. Scenariusz wystawy: dr Roman Kozłowski, Marcin Kalbarczyk, Dagmara Krukowska, współpraca: Jacek Zagożdżon, Katarzyna Ragus, Malwina Markiewicz.
19.00 – „Pułkownik pilot Władysław Gnyś – bohater z Sarnowa” wieczór wspomnień z udziałem rodziny płk. pil. Władysława Gnysia i mieszkańców Gminy Gniewoszów. W ramach spotkania: wspomnienia rodzinne, projekcja filmu „Pilot Gnyś – na przekór nienawiści” (fragmenty), wystawa okolicznościowa. Partnerem spotkania są: Gmina Gniewoszów, Koło Gospodyń Wiejskich w Borku „Nasz Borek” i „Sarenki” w Sarnowie.
20.30 – Zabytki w innym świetle – prezentacja i uruchomienie zabytkowego ciągnika Lanz Bulldog z kolekcji Dariusza i Andrzeja Kalinowskich

Obserwacja nieba – stanowisko Koła naukowego Astronomicznego i Aeronautycznego z Lotniczej Akademii Wojskowej
21.00 – Dziwny jest ten świat, koncert, część I, prowadzenie: Andrzej Królikowski/ Wystąpią: Zespół „Dywizjon” z Ogólnokształcącego, Liceum Lotniczego w Dęblinie, Dominika Kubiś z Domu Chemika w Puławach, zespoły „Szarotki” i „Harnasie” z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich
21.45 – Zabytki w innym świetle – prezentacja i uruchomienie APM-90M, nawigacyjnego reflektora lotniskowego. Zainstalowany na podwoziu ZiŁ-130 zestaw reflektora będą obsługiwać żołnierze Kompanii Ubezpieczenia Lotniska dęblińskiej 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

22.00 – Dziwny jest ten świat, koncert, część II, prowadzenie: Andrzej Królikowski. Wystąpią: Studio piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie, Łukasz Leń z projektem „Emocean Drive”, zespół „ISTNA”, zespół „WILAW” z Lotniczej Akademii Wojskowej, soliści zespołu „Dywizjon”: Daria Marek, Ania Spudowska, Emilka Kozłowska, Kamil Niemkowicz, Olaf Kąkol oraz gościnnie Dominika Saran. Finał – zespoły „Dywizjon”, „Szarotki” i „Harnasie”

W ramach Nocy Muzeów będzie też okazja obejrzenia: wystawy stałej „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”, wystaw czasowych: „Archeologia lotnicza. Archeologia lotnictwa” (hangar); oraz „Skrzydlata Husaria” a także zwiedzania 3 statków powietrznych: pasażerskiego samolotu Jak-40, największego i jedynego w Polsce śmigłowca Mi-6A oraz udostępnionego w tym roku samolotu An-26.

(fot. materiały organizatora)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)