Czwartek, 07 listopada 202407/11/2024
690 680 960
690 680 960

Noc Bibliotek – Moc Bibliotek. Zobacz co przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie

10. jubileuszowe wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w piątek 11 października 2024 r. w tysiącach bibliotek w całej Polsce. Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Również Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowuje dla czytelników specjalne wydarzenia.

Lublin
2024-10-11

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12
godz. 18.00 – „Tak wygląda moje miasto nocą – spacer biblioteczny z obiektywem”
Poznanie historii zabytkowego obiektu, w którym usytuowana jest Biblioteka. Trasa spaceru będzie wiodła m.in. przez Plac Litewski, miejsca związane z poetami i pisarzami Lublina, atrakcje architektoniczne Krakowskiego Przedmieścia, Stare Miasto i Wzgórze Zamkowe. Podczas spaceru uczestnicy Nocy Bibliotek będą robić zdjęcia, które zostaną uwiecznione w pamiątkowej prezentacji.
Wydarzenie bezpłatne, dla wszystkich grup wiekowych. Obowiązują zapisy osobiście, telefonicznie (81 466 62 02) lub mailowo ([email protected]).

Filia nr 6 BIOTEKA, Al. Racławickie 22
godz. 19.00 – „Gdzie się podziały tamte prywatki…”, czyli potańcówka z Gangiem Poszukiwaczy Szczęścia w Biotece

Filia nr 9, ul. Krańcowa 106
godz. 18.30 – „Bajki, baśnie, bajeczki”- spektakl teatralny prezentowany przez Klub SuperBabci i SuperDziadka.
godz. 19.15 – warsztaty rękodzieła – rodzinne tworzenie maskotek kotków.

Filia nr 12, ul. Żelazowej Woli 7
godz. 18.00 – 20.00 – projekcje filmów amatorskich przygotowanych przez Bartosza Jaworskiego
Filmy dla dzieci:
– „Sen Leszka Czarnego” oraz „Ucieczka z więzienia”- wykonane w technice animacji poklatkowej z wykorzystaniem klocków LEGO.
Film dla dorosłych:
– „Lotniczy Lublin” przedstawiający tradycje przemysłu lotniczego na Lubelszczyźnie.
Podczas spotkania organizatorzy zapraszają gości na rozmowy o książkach przy kawie.

Filia nr 18, ul. Głęboka 8 A
Noc Bibliotek w „OSIEMNASTCE”
godz. 18.00 – „Poetycka Noc pod Kryształowym Dzwoneczkiem” – spotkanie autorskie z Joanną Sierakowską
* Dla osób, które przyjdą z pociechami, przygotowana będzie przestrzeń z grami planszowymi dla dzieci.

Filia nr 21, Rynek 11
godz. 16.00 – spotkanie autorskie z Józefem Bilskim i promocja nowego tomiku poezji „Natura Rzeczy”
Józef Bilski „Czarny Poeta” – historyk, literat, animator kultury. Kojarzony głównie z poezją bieszczadzką. Prezentowany, siódmy tom poetycki zapowiada się nieco inaczej niż dotychczasowe publikacje. Czarny Poeta zdecydował się zebrać w nim wiersze subtelne, filozoficzne, a nawet metafizyczne. Znajdziemy tu, zgodnie z tytułem, próbę wnikania w naturę rzeczy – efekty poetyckich spojrzeń na historię czy przyrodnicze zjawiska, reminiscencje z podróży, drogi i spotkań – ludzi, miejsc, przedmiotów. Znajdziemy wiele kadrów z Lubelszczyzny. Tych, którzy spodziewają się wierszy o Bieszczadach, autor nie rozczaruje – Bieszczady też tam są, ale w sposób nieoczywisty, oniryczny, jakby zza jesiennej mgły… „Naturę Rzeczy” wydano dzięki autorskiemu stypendium „Młody twórca Kultury”. Zawiera ponad sto wierszy, dwa opowiadania, kilkadziesiąt grafik Anny Tarasiewicz i trzy fotografie Bilskiego. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Jaszczak. Spotkaniu będzie towarzyszyć muzyka z płyty autorskiej ”Gdzieś w Bieszczadzie”, na której Artyści z całego kraju śpiewają teksty Czarnego Poety.

Filia nr 24, ul. Juranda 7
godz. 18.00 – 20.30 – „Literackie przemyślenia” – otwarte spotkanie uczestników Klubu Czytelniczego Readcom działającego w Bibliotece.
Osoby zainteresowane dołączeniem do Klubu proszone są o kontakt z biblioteką.

Filia nr 30, ul. Braci Wieniawskich 5
godz. 18.00 – wernisaż wystawy „Proces” Moniki Matysiak
Monika Matysiak – absolwentka filologii polskiej z wiedzą o kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, edukacji plastycznej (studia podyplomowe) na Wydziale Artystycznym UMCS. Ukończyła projektowanie graficzne w Lubelskiej Szkole Sztuki i Projektowania w Lublinie. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Pracuje jako instruktorka zajęć plastycznych. Jest kuratorką Galerii Asamblaż. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. W wolnych chwilach maluje obrazy w technice akrylu oraz gwaszem. Uwielbia górskie wędrówki, które często są motywem przewodnim w jej pracach. Wystawa czynna do 31 października.

Filia nr 32 BIBLIO, ul. Szaserów 13-15
Moc zagadek (sala główna Biblio)
godz. 18.00 – 22.00 – biblioteczne zagadki dla dzieci od 6 do 12 lat o zróżnicowanym poziomie trudności Przewidziane nagrody.
Nocne planszówkowanie! / Boradgames night! (sala konferencyjna Biblio)
godz. 17.00 – 22.00 – dostępne będą gry planszowe, zarówno w j. polskim, jak i angielskim. Wydarzenie skierowane jest dla osób 6+, liczba miejsc ograniczona. Bibliotekarze oraz wolontariusze ze stowarzyszenia Office of Gaming pomogą wyjaśnić zasady gry.

Filia nr 34, ul. Judyma 2 A
godz. 18.00 – „Nowy Jork, Waszyngton, Chicago – moja amerykańska przygoda!” – spotkanie podróżnicze
Spotkanie z Weroniką Lato, która opowie o swoim trzymiesięcznym pobycie w USA. Słuchając opowieści i oglądając zdjęcia uczestnicy wyruszą w inspirującą podróż, będzie okazja m.in. podziwiać piękno i monumentalizm architektury Nowego Yorku, poznamy lokalne zwyczaje, usłyszeć ciekawostki i anegdoty z pobytu w USA.

Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20
Domówka w Bibliotece vol. 2
godz. 16.30 – 17.30 – warsztaty graffiti dla dzieci, wiek: 7-10 lat, zapisy w bibliotece
godz. 16.30 – 19.00 – Bufet amerykański (zachęcamy do przyniesienia przekąsek – domówka jest składkowa)
godz. 16.30 – 19.00 – wystawa malarsko-literacka, inspirowana książką “Miasto zwane samotnością: o Nowym Jorku i artystach osobnych”. Autorki: Gabriela Jarzębowska i Lidia Frankowska
godz. 16.30 – 19.00 – rozgrywki planszówkowe
godz. 17.30 – 19.00 – turniej gry “Bitwa o Manhattan Avengers” we współpracy ze sklepem internetowym granaczas.pl
godz. 18.00 – wernisaż wystawy zdjęć z Nowego Jorku i Waszyngtonu autorstwa Ksawerego Zaborskiego. Rozmowa o podróżach do Nowego Jorku, gość specjalny: Piotr Tomczuk – podróżnik, pilot wycieczek po USA, autor kanału Tik Tok “The Polish Cowboy”
godz. 19:00 – bezpłatny seans filmu „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” reż. Woody Allen Organizatorzy: DKK dla Nastolatków przy Filii nr 35 MBP Lublin, Partnerzy: DDK „Węglin”, sklep granaczas.pl. Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin w ramach Programu „Dzielnice Kultury –
Młodzież Inspiruje Dzielnice”, którego Operatorem jest Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”.

Filia nr 40 BIBLIOTEKA NA POZIOMIE, ul. Sławin 20
godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Martą Bijan
Marta Bijan – wszechstronna artystka, finalistka czwartej edycji programu X Factor (2014), wydała album „Melancholia” (2018). Pasjonatka kina, ukończyła Warszawską Szkołę Filmową i wyreżyserowała krótkometrażowy horror ,,Luna” (2019). Wydała tomik poezji „Kwiat wielu nocy” (2019), a jej debiutem fabularnym jest powieść „Melodia Mgieł Dziennych” (2020). Na swoim koncie ma już 8 tytułów, jej najnowsza książka „Wakacje pod morzem” cieszy się ogromną popularnością

Jeden komentarz

  1. jak tam będzie ciepło to i chątni będa

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia