Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Moda i sztuka w okresie wojny – pokaz mody do Chatki Żaka

Lublin
2022-10-15, 18:00

Już w najbliższą sobotę (15. 10) o godzinie 18:00 w Chatce Żaka odbędzie się wyjątkowy pokaz mody, na którym lubelska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z twórczością młodych projektantów, studiujących na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Wśród zaprezentowanych kolekcji znajdują się prace dyplomowe- magisterskie oraz licencjackie. Każdy z projektów nawiązuje do problemu wojny- artyści dzięki tworzeniu, znajdowali miejsce na ukojenie i upust swoich emocji. Traktowali przestrzeń pracy jako proces terapeutyczny, który pomagał im się zmagać z wielkim bólem oraz ciężkimi doświadczeniami.

– Bardzo się cieszę, że artyści wykorzystują Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka również po to, by poruszać tematy trudne i ważne społecznie. Już po raz kolejny możemy doświadczyć tego, jak sztuka staje się odbiciem lęków i niepokojów młodych ludzi, będąc jednocześnie dla nich swoistym katharsis. Chatka Żaka od zawsze jest miejscem, również na tego typu projekty – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka

Gościnnie wystąpi, wraz ze swoją kolekcją, Dominika Soszka- studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz zespół Vucha Band. Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia wystawy grafik przygotowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie.

– Od wybuchu wojny chcę pomagać jak tylko mogę. Jednak wszystkie działania jakie robiłam nie były dla mnie wystarczające. Wtedy, pewna osoba z mojej uczelni, zainspirowała mnie swoim pomysłem. Stwierdziłam, że zorganizowanie „czegoś” bezpośrednio we współpracy z Ukrainą będzie dla mnie czymś wyjątkowym. Moda zalicza się niewątpliwie do sztuki, a sztuka dla mnie ma działanie przede wszystkim terapeutyczne. Jestem szczęśliwa, że mogę w ten sposób pomóc- dać Ukraińcom przestrzeń i okazję do oderwania się od trudnej rzeczywistości, pokazać innym ich pracę i chociaż przez chwilę wywołać uśmiech na twarzach – mówi Karolina Burdach, autorka projektu.

Pokaz mody jest podziękowaniem od projektantów dla osób walczących na froncie oraz pokazaniem, że mimo czasu wojny muszą oni pracować, tworzyć i żyć.

(fot. mat. prasowe)

Dodaj komentarz

Z kraju