690 680 960

Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend

Już dziewiąty razy będzie można w Lublinie zobaczyć na żywo rywalizację cyrkowych artystów i artystek z Europy Wschodniej. Kto zachwyci jury, kto skradnie serca publiczności? Kto zwycięży? Przekonać będzie się można w Centrum Spotkania Kultur podczas Konkursu Etiud „Cyrkulacje”. Jest jeszcze okazja, by zdobyć bilety.

Lublin
2022-10-07

Cyrkowcy to międzynarodowa społeczność, która spotyka się tam, gdzie publiczność chce ich obejrzeć. Jednym z takich prestiżowych miejsc spotkań jest Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych  “Cyrkulacje” w Lublinie.

Konkursu nie pokonała pandemia, a w trudnych czasach jednoczy on sztukmistrzynie i sztukmistrzów, którzy w tym roku reprezentują Polskę, Litwę, Estonię, Finlandię i Ukrainę. Nieustannie też przypomina, że sztuka cyrkowa łączy Europę.

– Bardzo się cieszę, że rokrocznie publiczność i artyści czekają na Cyrkulacje. Każdy spośród trzech pokazów konkursowych zobaczy kilkaset osób, które będą mogły wytypować swoich ulubieńców. Nasze jury składa się z niezwykle uznanych w środowisku cyrkowym postaci. Dbamy też o dobrą atmosferę i rozwijające warsztaty. Nic więc dziwnego, że utalentowani cyrkowcy chcą przyjeżdżać do Lublina – mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

Artyści i artystki z Europy Wschodniej będą ze sobą rywalizować o wygraną, ale też przygotowują wspólne show dla publiczności. To też okazja by poznać się lepiej, nawiązać nowe przyjaźnie czy zdecydować o rozpoczęciu współpracy.

Każdy z pokazów w Konkursie Etiud ma szansę na jedną z trzech nagród głównych oraz nagrody specjalne m.in. Nagrodę Najlepszy Trick, Nagrodę Publiczności, Nagrodę Mediów. 

Cyrkowcy otrzymać mogą też nagrody ufundowane przez partnerów festiwalu. Są to: Nagroda Specjalna GOP-Varieté, Nagroda Specjalna Polskich ePłatności, Nagroda Specjalna Centrum Spotkania Kultur i Nagroda Specjalna MOSiR.

W Lublinie wystąpią:

 1. Rodion Drahun, Ukraina, żonglerka
 2. Alina Grishkova, Ukraina, akrobatyka powietrzna
 3. Jeka Dehtiarov, Ukraina, koło cyra
 4. Vilma Suuraho, Finlandia, lina pionowa
 5. Kadri Hansen, Estonia, akrobatyka powietrzna
 6. Saila Jantunen, Finlandia, lina
 7. Daina Nos, Ukraina, stanie na rękach
 8. Jakub Długosz, Polska, żonglerka
 9. Lyla Goldman, USA/Litwa, akrobatyka powietrzna
 10. Emilia Dawiec, Polska, akrobatyka powietrzna
 11. Filip Bogusławski, Polska, akrobatyka powietrzna
 12. Dmytro Kulyk, Ukraina, chinese pole
 13. Duet KuMy, Polska, żonglerka

Za każdą osobą, która wybiera karierę cyrkową stoi zupełnie inna historia. Vilma, wszechstronnie uzdolniona artystka, w powietrzu odnajduje swoje artystyczne ja. Wierzy, że celem życia jest ciągła nauka, a jako dziecko chciała zostać lekarką w organizacji Lekarze Bez Granic.

Rodion od dziecka chciał być artystą – najpierw muzykiem, później aktorem, kiedyś dla żartu powiedział, że może nawet klaunem. Przewrotność świata sprawiła, że jako piętnastolatek rozpoczął naukę w Kijowskiej Akademii Cyrkowej, w klasie pantomimy, skąd jednak przeszedł do klasy żonglerskiej.

Jeka w dzieciństwie chciał zostać weterynarzem, jednak został… tancerzem. Podczas pierwszego kontraktu poznał grupę cyrkowców, wśród których pojawił się rekwizyt, dla którego stracił głowę – koło Cyra.

Z kolei pierwszym rekwizytem Jakuba były mandarynki, a tata pierwszym trenerem żonglerki. Jednak, jak sam mówi, dopiero podczas jednej z konwencji żonglerskich “wpadł do króliczej nory kuglarskiego świata”.

Lyla o cyrku współczesnym mówi tak: „pozwala mi na nowo wyobrazić sobie to, co jest możliwe i inspirować się nieskończonymi możliwościami człowieka. Jest dla mnie sposobem, by poczuć się żywą i obecną”.

Kto z nich przekona jury i publiczność w Lublinie? Kto wyjedzie z laurem zwycięstwa? To wszystko zdecyduje się na żywo w najbliższy weekend.

Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych  Cyrkulacje” 

Lublin, 7-9 października (piątek – niedziela)

Program i informację o biletach znaleźć można na stronie www.cyrkulacje.eu

Bilety dostępne przez aplikację Going, na empik bilety i w salonach Empik. Sprawdź na www.cyrkulacje.eu

(fot. mat. prasowe Maciej Rukasz)

Kursy walut

 • USD 4.476zł -0.17%
 • GBP 5.4484zł 0.19%
 • EUR 4.6976zł 0.02%
 • CHF 4.7496zł -0.24%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)