Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Już dzisiaj „Dzień z komiksem” oraz wystawa w Galerii UMCS

Lublin
2019-05-09, 14:00

Już dzisiaj, 9 maja br., o godzinie 14:00 UMCS zaprasza do Czytelni Informacji Naukowej (I piętro, nowy gmach BG UMCS) na „Dzień z komiksem”. Wydarzenie organizowane jest w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Jest to punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników komiksów, ale także osób, którą chcą zapoznać się z tą formą wydawniczą. W programie m.in. spotkania z autorami komiksów, warsztaty oraz prezentacja nowo otwartej Przestrzeni komiksu w Bibliotece Głównej UMCS.

Harmonogram „Dnia z komiksem”:

14:00 „Godzina z Jankiem – tajniki sztuki komiksu” – spotkanie warsztatowe z nauczycielami sztuki komiksu, Grzegorzem Nowickim i Agatą Komorowską

15:15 „Neopoemiks – pomiędzy poezją wizualną a komiksem eksperymentalnym” – wystąpienie
dr. hab. Piotra Szreniawskiego, prof. UMCS

Piotr Antoni Szreniawski (ur. 1976) – doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji UMCS, specjalista w zakresie polityki administracyjnej, prawa administracyjnego i nauk o administracji. Oprócz aktywności naukowej Piotr Szreniawski pisze wiersze, aforyzmy, jest autorem zinów, komiksów i poemiksów – rozumianych jako sztuka pomiędzy poezją i komiksem, z pogranicza poezji wizualnej i komiksu eksperymentalnego.

15:45 prezentacja nowo otwartej PRZESTRZENI KOMIKSU w Bibliotece Głównej UMCS – Czytelnia Informacji Naukowej

16:00 „W kręgu komiksu dziecięcego” – spotkanie autorskie z Jakubem Sytym, scenarzystą i autorem komiksów. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Szczypa, fan komiksów, literaturoznawca i bibliotekarz, kierownik Oddziału Informacji Naukowej BG UMCS.

Jakub Syty (ur. 1982), z wykształcenia psycholog, w ostatnich latach nauczyciel akademicki w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na KUL-u. Z zamiłowania czytelnik, krytyk, tłumacz, a także autor komiksów. Laureat III miejsca w Konkursie im. Janusza Christy na najlepszy komiks dziecięcy. Nagrodzony album „Kubatu. I tak nie uwierzysz!” ze scenariuszem Jakuba Sytego i rysunkami Przemysława Surmy ukazał się jesienią 2014 r. nakładem wydawnictwa Egmont Polska.

16:50 Czas na kawę, ciastko i lekturę komiksów

17:15 „Halo komiks na żywo w PRZESTRZENI KOMIKSU” – Dominik Szcześniak

17:30 „Sztuka przekładu komiksu” – spotkanie translatorsko-redaktorskie prowadzone przez Jakuba Sytego i Dominika Szcześniaka

18:00 Spotkanie autorskie z twórcą komiksów Maciejem Pałką – spotkanie poprowadzi Grzegorz Szczypa

Maciej Pałka – rocznik ’80. Artysta wizualny, ilustrator, twórca gier i powieści graficznych. Animator kultury komiksowej. Jako autor porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny. Ma na swoim koncie zarówno samodzielne komiksy jak i prace publikowane w zinach, w tym m.in.: „Jak schudnąć 30 kg?„, „Najgorszy komiks roku”, „Ostatni seans w kinie CORSO”, „10 bolesnych operacji”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Spacer” i wiele innych.

Zaproszenie na wystawę

Wieczorem można wybrać się na wystawę prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie uczestniczących w grancie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Najlepsi z najlepszych! 3.0”. Wernisaż rozpocznie się dzisiaj, 9 maja br., o godz. 18:00 w Galerii przy ul. Zana 11 w Lublinie.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 68 prac zgłoszonych do czterech międzynarodowych konkursów. Autorami są studenci UMCS: Tomasz Belew, Renata Gogol, Kamil Jerzyk, Kinga Lewicka, Hanna Popruha i Katarzyna Wołczyńska. Sukcesem działań podjętych w ramach grantu jest międzynarodowa nagroda za grafikę dla Kingi Lewickiej na 29th Printmaking Biennial 2019 w Sint-Niklaas w Belgii oraz zakwalifikowanie się 30 prac do wystaw pokonkursowych.

Prezentowana wystawa należy do cyklu imprez artystycznych odbywających się 9 maja br. w całej Polsce na pod hasłem Uniwersytet Sztuki – Sztuka Uniwersytetu.

Grant „Najlepsi z najlepszych! 3.0” prowadzony był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Opiekunem grantu na Wydziale Artystycznym UMCS jest prof. Alicja Snoch-Pawłowska.

Wstęp na wystawę jest wolny. Godziny otwarcia Galerii: wtorek-piątek, godz. 15:00-19:00.

Już dzisiaj „Dzień z komiksem” oraz wystawa w Galerii UMCS

Już dzisiaj „Dzień z komiksem” oraz wystawa w Galerii UMCS

Już dzisiaj „Dzień z komiksem” oraz wystawa w Galerii UMCS

(fot. pixabay.com)

Dodaj komentarz

Z kraju