Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dzień Ziemi na UMCS

Światowy Dzień Ziemi to wielkie, międzynarodowe święto, obchodzone od ponad 50 lat. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej uczczone zostanie w wyjątkowy sposób już 22 kwietnia br. Po pandemicznej przerwie znowu będzie można z tej okazji odwiedzić Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Lublin
2022-04-22, 09:00

Dzień Ziemi na UMCS to cykl warsztatów, pokazów, gier, konkursów i innych wydarzeń, których celem jest szerzenie wiedzy i postaw proekologicznych. Wydarzenia te będą adresowane przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz środowiska akademickiego. Tegoroczna edycja Dnia Ziemi odbędzie się w cieniu okrutnej wojny u naszego sąsiada – Ukrainy. Z uwagi na coraz większą obecność na Lubelszczyźnie dzieci i młodzieży z objętego wojną kraju, organizatorzy chcą, aby część zajęć Dnia Ziemi 2022 była skierowana także do tej grupy osób.

Na gości czeka bogata oferta programowa: 28 różnorodnych warsztatów (np. „Bezzałogowe statki powietrzne UAV i wizualizacja danych geograficznych”, ale też „Żołna – ptasi klejnot Lubelszczyzny”), 10 wykładów prowadzonych przez naukowców i zaproszonych gości, np. słynnych Leśniczych z Baligrodu i pracowników Roztoczańskiego Parku Narodowego, a także laboratoria, takie jak „Woda to nie tylko H2O”. Oprócz wyżej wymienionych zajęć (na które obowiązuje rejestracja) będzie można również odwiedzić pawilony wystawiennicze patronów wydarzenia, obejrzeć wystawę fotografii, a także uzyskać sadzonkę drzew leśnych przekazaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych.

Preludium Dnia Ziemi będzie seminarium naukowe (21 kwietnia, godz. 16.00), poświęcone ochronie przyrody na Roztoczu.

Obchody Dnia Ziemi na UMCS zostały objęte patronatem honorowym przez JM Rektora UMCS, Poleski i Roztoczański Park Narodowy, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Partnerzy wydarzenia to Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Fundacja Dla Przyrody, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Piekarnia-Cukiernia Marcin Orlikowski.

Szczegółowe informacje o Dniu Ziemi można znaleźć na stronie: https://www.umcs.pl/pl/2022,24147.htm

Program – kliknij!

 

Dodaj komentarz

Z kraju