Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Cynowy Koncert – PoWianki & Axis Mundi

W sobotę, 15 czerwca, w Sali Andersena w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się Cynowy Koncert zespołu PoWianki oraz chóru Axis Mundi. Przedstawiamy szczegóły wydarzenia.

Lublin
2024-06-15, 17:00

Zespół Powianki to grupa byłych tancerzy oraz instruktorów akademickich zespołów folklorystycznych w Lublinie.
Z miłości do polskiej kultury ludowej i chęci kontynuowania swoich pasji grupa stworzyła zespół, który od 2013 roku funkcjonował pod nazwą Grupa Folklorystyczna „OSA”.

Od 2023 na skutek przemian działa jako Zespół PoWianki. Tworzy nie tylko suity tańców ludowych oraz choreografie oparte na polskich tańcach narodowych ale także widowiska obrzędowe czy kompozycje stylizowane do tradycyjnej oraz współczesnej muzyki folkowej. Zespół prężnie współpracuje z formacją artystyczną Garnizonu Lubelskiego Wojska Polskiego i jest tam pod opieką pułkownika Andrzeja Ptasińskiego. Spotyka się w Domu Żołnierza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lublinie przy ul. Żwirki i Wigury 6.

Axis Mundi to chór mieszany, który powstał w listopadzie 2021 roku przy Stowarzyszeniu Absolwentów IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie „Kopernik”. Tworzą go absolwenci licealnego chóru Copernicus oraz inni pasjonaci śpiewu chóralnego, którzy połączyli siły, chcąc podtrzymać tradycję wspólnego muzykowania.

Zespół wykonuje muzykę różnorodną stylistycznie, a jego repertuar sukcesywnie poszerza się o kolejne utwory z różnych epok i stylów muzycznych. Chór prowadzi bogatą działalność koncertową, uświetniając swoimi występami uroczystości kulturalne, patriotyczne i kościelne. W kwietniu chór miał przyjemność wykonać dzieło Césara Francka „Siedem słów Chrystusa na krzyżu” z Orkiestrą Polskiego Radia z Warszawy pod batutą belgijskiego dyrygenta Hermana Engelsa.

Założycielem i dyrygentem chóru jest Milena Wnuk. Absolwentka kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Cynowy Koncert w ramach współpracy z Teatrem Andersena w Lublinie rozpocznie się o godzinie 17:00. Wejście wyłącznie z zaproszeniem – bilety są darmowe.

Dodaj komentarz