90 lat Polskich Linii Lotniczych LOT – historia lotnictwa komunikacyjnego w Polsce

We wtorek 26 listopada o godzinie 17.00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „Bliżej Historii”. Tym razem zaplanowano spotkanie z Leszkiem Jonkajtysem, który zaprezentuje historię lotnictwa komunikacyjnego w Polsce.

Dęblin
2019-11-26, 17:00

Wydarzenie ma związek z obchodzoną w tym roku 90 rocznicą powstania PLL LOT. W styczniu 1929 roku, rozpoczęła działalność państwowo-samorządowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie „Linje Lotnicze LOT”. Od tego dnia nieprzerwanie,z wyjątkiem lat II wojny światowej, samoloty ze znakiem „Żurawia” przemierzają niebo, przewożąc pasażerów i ładunki.

Tematem wiodącym spotkania będzie polskie lotnictwo komunikacyjne. Przypomniane zostaną początki lat dwudziestych ubiegłego stulecia, czyli czasy pierwszych komercyjnych lotów pasażerskich w latach II Rzeczypospolitej. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego, i w jakim celu ten rodzaj lotnictwa pojawił się w Polsce, jak się rozwijało, w jakich uwarunkowaniach przyszło mu funkcjonować i co stawało na przeszkodzie lepszemu a może choćby innemu przebiegowi siatki połączeń. Poznać będzie można również niektóre mniej znane fakty i wydarzenia z dziejów polskiego transportu lotniczego.

Nie zabraknie też wspomnień o ludziach zaangażowanych w jego budowę, motywacji jaka nimi kierowała, a warto dodać, że niektóre biografie stanowią niejednokrotnie przysłowiowy scenariusz na film sensacyjny.

(fot. materiały organizatora/nadesłane)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9016zł 0.47%
  • GBP 4.9802zł 0.68%
  • EUR 4.5477zł 0.45%
  • CHF 4.2095zł 0.23%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)