Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wybrano najlepsze licea i technika na Lubelszczyźnie

Są już znane wyniki najnowszego rankingu „Perspektyw” jeżeli chodzi o najlepsze szkoły średnie w Polsce i w naszym regionie. Jedno z lubelskich techników zajęło wysoką, gdyż aż 5 lokatę w zestawieniu ogólnopolskim.

W tegorocznym rankingu najlepszych liceów w Polsce ujęto aż tysiąc placówek, techników sklasyfikowano pół tysiąca. Licea ogólnokształcące były ocenione za pomocą trzech kryteriów. Mowa o sukcesach danej szkoły w olimpiadach, wynikach matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wynikach matury z przedmiotów dodatkowych. Uwzględniano szkoły, w których w maju 2021 roku maturę zdawało minimum 12 uczniów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki były wynosiły co najmniej 0,75 średniej krajowej w liceach.

Jeżeli chodzi o technika, tutaj oceny przyznawano za cztery kryteria. Chodzi o sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Nie brano pod uwagę tylko szkół specjalnych i szkół dla dorosłych.

Wśród liceów na pierwszym miejscu w Polsce znalazło się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na drugim Uniwersyteckie LO w Toruniu, a trzecie miejsce przypadło dla V LO im. Augusta Witkowskiego. Najlepsze liceum z naszego regionu zajmuje 31 miejsce. Listę najlepszych techników otwiera Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, drugą miejsce zajmuje Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie a trzecie Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku w Krakowie. Na piątym miejscu jest Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. z Lublina.

Na Lubelszczyźnie pierwsze miejsce wśród liceów zajęło I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, drugie III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, a trzecie LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie. Czwartą lokatę zajmuje I Społeczne LO im. Unii Europejskiej w Zamościu, a piątą Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Za najlepszą szkołę wśród techników uznano Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie, na drugim miejscu jest Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) w Lublinie, a na trzecim Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) w Puławach. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze Technikum Ekonomiczne (ZSE im. A. i J. Vetterów) w Lublinie i Technikum Chemiczne (ZSChiPS) w Lublinie.

Wybrano najlepsze licea i technika na Lubelszczyźnie

Wybrano najlepsze licea i technika na Lubelszczyźnie

(fot. pixabay)

9 komentarzy

  1. Zespół szkół elektronicznych najlepszym technikum w Lublinie ? Ta lista to już śmiech na sali co roku to samo kopiuj wklej redaktorzy mogli by się lepiej postarać, zsel nie polecam chyba ze coś się zmieniło od 10 lat, szkoła jak z PRL-u i te punkty ze nawet się nie można poprawić, ukończyłem te technikum telekomunikacyjne ale nie polecam nic za bardzo się tam nie nauczyłem dopiero bo szkoleniach zacząłem ogarniać

    • „nic za bardzo się tam nie nauczyłem” – to widać. A może przyczyna nie leży w technikum…

  2. Niezidiociały mimo bulu

    No tak.. „te technikum” potwierdza to co piszesz .???

  3. Rzeczywiście potwierdzam że to technikum działające dla satysfakcji dyrekcji i nauczycieli przedmiotowych, które przygotowuje tylko pod konkursy jest nie warte zdrowia uczniów. Niszczy zdrowie i psychikę swoich absolwentów i myślę ze te eksperymenty z brakiem stopni a tylko % opanowanej wiedzy są tylko dla twardzieli bez grama empatii. Na etapie rekrutacji powinno się to wyjaśnić że sukcesy szkoły są okupione ogromnymi wyrzeczeniami i wówczas nie byłoby takich rozczarowań i krzywienia kręgosłupa moralnego. Odpowiedzmy sobie sami czy wykorzystujemy w życiu całą wiedzę, którą nam przekazano i czy ktoś zwróci dorosłym to co skradziono w młodości. Na własnym przykładzie tej szkoły nie mogę polecić i tego wyścigu szczurów w postaci konkursów również.

    • czyli wedlog ciebie nie warto sie uczyc bo prawo ohma nigdy sie nie przyda itd, powinienes pojsc do OHP na szkolenie kopania lopata i po 1 m-cu jestes gotowy to roboty bez tej zbednej nauki .

  4. A ranking szkół branżowych???

  5. Po co iść do technikum żeby się przez 5 lat kuć. Lepiej pójść do 3 letniej branżówki 3 lata i masz już zawód, możesz pracować, nie tracisz czasu na przedmioty ogólne i masz więcej praktyki, a w razie jakby co to zawsze możesz się zaocznie dokształcać, tym bardziej, że większość osób po technikum czy politechnice pracuje tak naprawdę fizycznie i robi to samo co na dobrą sprawę mogliby również robić po zawodówce.

    • W sumie masz rację. Ostatnio było u mnie dwóch elektryków. Chłopaki po 20 parę, 30 lat. Jeden po zawodówce na Słowiczej, drugi po Politechnice Lubelskiej. Robią to samo, nawet szef im chyba tyle samo płaci.

  6. Ja elektronika szczerze polecam. Choć parę lat już minęło to nadal miło GO wspominam.
    Pozdrawiam maturzystów 2003 roku…

Z kraju