Wybierasz się na grzyby? Zachowaj ostrożność w lesie

Okres jesienny to dla wielu osób czas wypraw do lasu w poszukiwaniu grzybów jadalnych. Podczas pobytu w lesie warto pamiętać o podstawowych zasadach, które mogą uchronić nas przed niepotrzebnymi przykrościami.

Należy pamiętać, aby przed wyjściem do lasu poinformować bliskich o wyprawie, określając oraz wskazując okolicę, w której zamierzamy przebywać oraz przekazać przybliżony czas powrotu z grzybobrania do domu.

Podczas przebywania w lesie łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się. Starajmy się zapamiętać charakterystyczne elementy terenu, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej. Dobrze jest zabrać ze sobą telefon komórkowy, dobrze jest także założyć ubranie posiadające elementy odblaskowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.

Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób, unikajcie samotnych wypraw. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy ktoś za bardzo się nie oddalił od grupy.

Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci, osoby starsze lub schorowane, pamiętajmy – nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich nawet tragicznie. Nie zabierajmy ze sobą przedmiotów wartościowych, dzięki czemu unikniemy ich zagubienia lub kradzieży.

Wybierając się do lasu samochodem, nie zostawiajmy w nim rzeczy, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i zapamiętaniu miejsca jego parkowania. Pamiętajmy także o tym, aby do lasu nie wjeżdżać samochodem, nie zaśmiecać terenu, nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne.

Warto również zaopatrzyć się w atlas grzybów tak, aby bezbłędnie rozpoznać zebrane gatunki, bowiem spożycie trujących grzybów może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

6 komentarzy

  1. Ludzie, Lublin nie leży w Puszczy Amazońskiej. W każdym z okolicznych lasów wystarczy maksymalnie kilkadziesiąt minut iść w jednym kierunku i dojdziemy do cywilizacji. Jeszcze tylko brakowało porad żeby mieć ze sobą prowiant na tydzień i śpiwór na mroźne noce.

  2. A kto w lesie spotka dzika niech na drzewo szybko zmyka

  3. Dziki wystrzelane, albo zdechły na ASF

  4. Dla de*bi*li…

  5. A ćwiarteczka żeby nie było zimno? Ach doradcy nowocześni.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska