690 680 960

Wszystko, co musisz wiedzieć o składzie torby PSP R1

Każda jednostka wchodząca w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego musi posiadać zestaw PSP R1. Wyposażenie zestawu PSP R1 określa rozporządzenie KG PSP z 2021 r. Jakie, kluczowe opatrunki znajdują się na wyposażeniu zestawów PSP R1? Które z nich okazują się niezwykle przydatne podczas niesienia pomocy na służbie? Czy w zestawie są opatrunki, które warto mieć w domowej apteczce? Między innymi na te pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

Jak rozróżnić asortyment w zestawie ratownictwa medycznego?

Główne kategorie, na jakie można podzielić asortyment Torby PSP R1 to:

 • opatrunki do tamowania krwotoków,
 • opatrunki hydrożelowe na oparzenia,
 • asortyment do unieruchamiania kończyn,
 • urządzenia do zabezpieczania oraz udrażniania dróg oddechowych,
 • tlenoterapia. 

Skuteczne opatrywanie oparzeń nie tylko podczas akcji ratunkowej. 

Opatrunki hydrożelowe różnią się od zwykłego opatrunku wysokim procentem uwodnienia. Wysoka zawartość procentowa wody powoduje kojenie, chłodzenie, nawilżanie ran, oraz ułatwia ich oczyszczanie. Hydrożele występują w dwóch wariantach: w żelu i w postaci płytki. Te pierwsze są świetne do ran głębokich, ponieważ żel pozwala na wprowadzenie substancji do wewnątrz rany. Opatrunki w postaci płytki należy dodatkowo przykryć jałowym gazikiem i zaopatrzyć by przylegały do rany. Płaty hydrożelowe mogą być używane przez 12-24 godzin, żel na czystej ranie przez 3 dni.

W jakich sytuacjach można stosować hydrożele?

Hydrożeli możemy użyć nie tylko w przypadkach poparzenia ogniem. Ich szerokie zastosowanie dotyczy również przemysłu lub domu. Hydrożele nadadzą się na:

 • oparzenia chemiczne – występują na skutek kontaktu ciała z niebezpieczną substancją chemiczną. Podrażnienie zależy od rodzaju substancji, stężenia, ilości i czasu ekspozycji tkanki na oparzenia. W przypadku substancji chemicznej ważne jest jej szybkie zneutralizowanie. Substancje w postaci cieczy należy spłukać obfitą ilością strumienia wody. Proszki czy też pyły usuwamy przez strzepywanie lub delikatne szczotkowanie, upewniając się, że usunięto wszystkie drobiny.
 • porażenia prądem – w zależności od natężenia może wystąpić wiele urazów u poszkodowanego jednocześnie. Porażenie może spowodować oparzenia, zaburzenia rytmu serca, złamania i przemieszczenie kości, skurcze mięśni i niedotlenienie.
 • oparzenia termiczne — powstają przez kontakt z gorącymi substancjami, m.in.: wrzącą wodą, olejem do smażenia. Miejsce oparzenia należy obficie schłodzić za pomocą bieżącego strumienia wody lub nałożyć opatrunek hydrożelowy. Trudne do opatrzenia są rany twarzy. W tym celu stosuje się hydrożelowe maski na twarz.

Tamowanie krwotoków przy użyciu opatrunków taktycznych.

W składzie zestawu medycznego nie może zabraknąć opatrunków, które pomogą w tamowaniu ekstremalnych krwotoków. Kiedy gazy i opaski elastyczne nie wystarczają, przydatny może okazać się opatrunek hemostatyczny. Opatrunek ten w kontakcie z krwią zamienia się w galaretowatą masę, która ułatwia krzepnięcie krwi. Jak to działa? Otóż przykładową substancją używaną w wymienionych opatrunkach jest chitosan. Środek ten wchłania się do organizmu, nie wywołując żadnych skutków ubocznych. Za pomocą hemostatyków możemy zatamować nawet niewielkie krwawienie tętnicze. Opatrunki hemostatyczne używamy przy trudno dostępnych ranach lub dużym wysięgu (np. okolic pachwin, szyi, obojczyków, pach). Opatrunki hemostatyczne występują w różnych wariantach. Spotkać możemy je w postaci gazy lub opatrunku nasączonego środkiem aktywnym. Dostępne są również opatrunki z proszkami lub granulatami, które pęcznieją po kontakcie z krwią.

Opatrunki hemostatyczne – medycyna pola walki i nie tylko.

Opatrunki hemostatyczne, dzięki prostocie, szybkości i skuteczności, znalazły zastosowanie w medycynie pola walki i nie tylko. Rany żołnierzy związane z amputacjami, ranami postrzałowymi i masywnymi krwotokami wymagają skuteczniejszego opatrzenia. Również straż ma do czynienia z poważnymi urazami mechanicznymi, takimi jak zmiażdżenia, amputacje czy rany szarpane. Opatrunki hemostatyczne są ważnym elementem wyposażenia torby PSP R1 według wytycznych Komendanta Głównego.

Do czego służy staza taktyczna?

Opaska uciskowa CAT (Combat Aplication Tourniquet) służy do tamowania masywnych krwotoków. Prosta obsługa pozwala na założenie przez poszkodowanego. Posiada rzepy do dopasowania do rozmiaru kończyny i mechanizm obrotowy do regulacji stopnia zacisku.

Jak prawidłowo zastosować stazę taktyczną w przypadku urazów kończyn dolnych i górnych?

Staza CAT pomaga zaopatrzyć rany kończyn dolnych i górnych. Sprawdzi się przy takich urazach jak amputacje, zmiażdżenia oraz rany szarpane. Opatrunek zaciskowy zakładamy powyżej miejsca urazu i zaciągamy aż do ustąpienia krwawienia. Powinniśmy w miarę możliwości zapisać godzinę założenia nacisku i przekazać tę informację podmiotom medycznym przejmującym poszkodowanego. Należy pamiętać, że nie powinniśmy rozluźniać już raz zaciśniętej stazy. Możemy co najwyżej zwiększyć siłę nacisku w przypadku nawrotu krwawienia. Jeśli uciskanie i unoszenie kończyny nie zatamuje krwotoku, należy użyć stazy. W sytuacjach masowych pozwala na szybkie udzielenie pomocy większej liczbie osób.

Artykuł wskazuje, że warto mieć kluczowe opatrunki taktyczne. Prawidłowy asortyment i jego użycie mogą decydować o zdrowiu i przeżyciu poszkodowanego. Zalecamy dorzucenie hydrożeli, opatrunków hemostatycznych i staz taktycznych do toreb medycznych nie tylko strażackich. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Remiza 24.

Kursy walut

 • USD 4.2803zł -1.04%
 • GBP 5.2838zł -0.83%
 • EUR 4.7079zł -0%
 • CHF 4.7147zł -0.16%

Polub nas