690 680 960

Wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do woj. lubelskiego. „To taka Tarcza Samorządowa” (wideo)

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek o wsparciu samorządów lokalnych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z puli ponad 12 mld złotych część trafi do województwa lubelskiego.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we wtorek plan wsparcia samorządów funduszami z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do rozdysponowania łącznie będzie ponad 12 mld złotych.

– Kiedy już pandemia się skończy, to długi czas będziemy walczyli ze skutkami gospodarczymi COVID-19. Te skutki są widoczne w inwestycjach i w samorządach. Musimy walczyć wspólnie o każde miejsce pracy – rząd, samorządy, przedsiębiorstwa i obywatele. Wsparliśmy już firmy w ratowaniu miejsc pracy, a dzisiaj z ministrem Mariuszem Kamińskim przedstawiamy program, w ramach którego w ciągu kilku miesięcy zaangażowaliśmy ponad 12 mld zł i będziemy dalej angażować – powiedział we wtorek premier.

Pieniądze mają zostać przeznaczone na wsparcie inwestycji, edukację, cyfryzację, remonty szpitali i najróżniejsze projekty. Jak przekazał szef rządu ponad 6 mld zł już jest na kontach samorządów na realizację poszczególnych programów. Dzisiaj trafią kolejne 4 mld zł.

– Cała ta pula jest przeznaczona na inwestycje lokalne, które dla nas są inwestycjami strategicznymi. Nie tylko te wielkie, ale też te małe, które widzimy z okna. Mają one charakter strategiczny dla lokalnej społeczności. Skończyliśmy z logiką Polski a, b i c. Polska ma się rozwijać jednakowo. Te inwestycje pozwolą ochronić miejsca pracy. To właśnie Polska ma drugie najniższe bezrobocie w UE. To też dlatego, że niemal natychmiast uruchomiliśmy ten fundusz – wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Mariusz Kamiński zaznaczył, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to wielki strategiczny plan ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w Polsce b.

– Wierzę, że ten program będzie przykładem współpracy rządu z samorządem, z burmistrzami, wójtami prezydentami miast. Ważnym elementem tego funduszu, z inicjatywy kierownictwa, jest pomysł, żeby wydzielić specjalny fundusz dla miejscowości popegeerowskich, które były wykluczone infrastrukturalnie. Wyodrębniamy 250 mln zł na wsparcie dla popegeerowskich miejscowości i gmin, których jest kilkaset w Polsce. To będą środki przeznaczone na rozbudowę infrastruktury czy inne projekty – przekazał szef MSWiA.

Kolejny zastrzyk pieniędzy z budżetu państwa w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwoli zrealizować kolejne ważne lokalne inwestycje. Do tej pory do woj. lubelskiego trafiło ponad 740 mln złotych.

(fot. KPRM)

10 komentarzy

 1. Anioły, nie ludzie! Domy sprzedają, suchy chleb z solą jedzą, byle tylko własne pieniądze ludziom rozdać.

 2. Włodek Ka.... z PO

  a *** z tą Polską Wschodnią

  • Żebyś wiedział że *** z tą Polską Wschodnią tutaj tylko chleją, jeżdżą nawaleni, mnożą dzieci i głosują na pis. Żadnej inwencji nie można przeprowadzić bo suweren wszystko oprotestuje. Jedyne zajęcie większość to stanie w kolejce po socjal w MOPR. Zostawić ten skansen sam się zachleje i wykończy.

   • Nie wszyscy.Ja głosowałem na PO bo lubię troszkę pokraść. Po za tym nie płodzę dzieci bo wolę chłopców.

 3. Dawne PGR……. my wam damy socjal a wy głosujcie i kopulujcie,Na arizonkę wystarczy,brawo vateusz.Za kilka lat bedziemy mocarstwem,Orban królem Lechistanu !

 4. a Ty za 500+ czy 1000+ nie bedziesz głosował na PISuarów ?

  • PiS chciał zapchać ludziom gębę dając 500+ a teraz muszą wykładać miliardy na walke z kryzysem. Z taką polityką jaką prowadzą, szybko kraj nie stanie na nogi po tej pandemi.

 5. Kryzys jest finansowy i zadłużenia, który tylko przyśpieszy, nie wygasi się, 13 lat temu i teraz kopnęli przysłowiową puszkę trochę dalej, za chwile wszystko runie – Wielki Reset na ratunek i wieczne niewolnictwo. Już partyzantkę trzeba organizować przeciwko tyranii.

 6. Dodrukowane pieniądze.

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas