Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wracają pokazy multimedialne fontann na placu Litewskim

Od piątku ruszają pokazy światło – woda – dźwięk na placu Litewskim w Lublinie. Będzie można obejrzeć premierowe widowisko „Legenda o Czarciej Łapie” oraz spektakl „Anioły Lubelskie”. W sobotę zaś dodatkowo „Sen o mieście”.

W piątek 24 lipca o godz. 21.00 odbędzie się pierwszy tegoroczny pokaz multimedialny fontann na Placu Litewskim. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, zarówno fontanny zostały uruchomione z opóźnieniem, jak również dopiero teraz zdecydowano się na wznowienie pokazów światło – woda – dźwięk.

Mieszkańcy, jak też turyści, będą mogli podziwiać premierowe widowisko pt. „Legenda o Czarciej Łapie”. Jest to trwająca 9 minut prezentacja nawiązująca do najsłynniejszej lubelskiej legendy o powstaniu odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym. Obecnie jest to jedna z atrakcji Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

– Lublin jako miasto z ponad 700-letnią historią posiada na swój temat wiele legend. Dlatego szukając inspiracji do nowego pokazu na fontannie multimedialnej sięgnęliśmy do jednej z tych historii. Opowieść o Czarciej Łapie znają wszyscy mieszkańcy, a także poznający Lublin turyści. Jednak ta legenda trafia przede wszystkim do wyobraźni najmłodszych, dlatego pokaz ten zadedykowaliśmy przede wszystkim dzieciom – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Pokaz został przygotowany przez dwóch lubelskich artystów. Pierwszy z nich to Łukasz Witt-Michałowski, który odpowiada za scenariusz i reżyserię, z kolei Piotr Bańka jest autorem muzyki i udźwiękowienia. W nowym pokazie postanowiono skoncentrować się na uwypukleniu możliwości efektów laserowych i właśnie w oparciu o ten aspekt powstawał scenariusz. W piątek, oprócz „Legendy o Czarciej Łapie”, podziwiać będzie można również 12-minutowe widowisko „Anioły Lubelskie”, w sobotę zaś 20-minutowy „Sen o mieście”.

(fot. lublin112)

4 komentarze

  1. A co z wypożyczalnią strojów kąpielowych?

  2. Skansen :p

  3. Nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na sprzątanie miasta wygląda jak śmietnik.