Wojciechów przygotowany na wielkie kucie. Startują Warsztaty Kowalskie

W Wojciechowie od kilku dni trwają przygotowania do rozpoczynających się we wtorek Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Będą one jubileuszowe, gdyż już 20 z kolei.

Organizatorzy Ogólnopolskich Spotkań Kowali w Wojciechowie kończą przygotowywania do tej organizowanej cyklicznie od 30 lat imprezy. We wtorek rozpoczynają się poprzedzające wydarzenie Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Weźmie w nich udział około 40 najlepszych kowali artystów z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy. Będą oni walczyli w Konkursie o Nagrodę Kowali Polskich zmagając się również w konkursach kowalstwa artystycznego. Przez dwa tygodnie ich pracę będzie można obserwować od 8.00 rano do 18.00 wieczorem przed wojciechowską kuźnią.

– Warsztaty to jedyna w Polsce szkoła tego ginącego zawodu, w której 16 młodych adeptów sztuki kowalskiej, nabywa umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu. Poprowadzą je wykwalifikowani mistrzowie kowalstwa z różnych rejonów Polski – wyjaśnia Jan Czyżewski, Wójt Wojciechowa. Imprezie towarzyszą Targi Sztuki Kowalskiej, gdzie od 11 do 13 lipca każdy chętny będzie mógł zakupić wykonane przez kowali rzeczy. -Jest to jedyna szansa, by osoby zainteresowane sztuką kowalską, mogły nie tylko obserwować kilkudziesięciu mistrzów przy pracy, ale przede wszystkim z szerokiej gamy wyrobów wybrać te, które najbardziej odpowiadają ich gustom – dodaje Czyżewski.

Po zakończeniu warsztatów, w dniach od 11 do 13 lipca odbędzie się właściwa już impreza, która będzie obfitować w pokazy kucia żelaza, wykonywania wyrobów użytkowych, biżuterii metalowej i kucia broni białej. Nie obędzie się oczywiście bez uwielbianego przez widzów pokazu podkuwania koni. Jak co roku zaplanowano również wystawę wyrobów kowalskich oraz kiermasz sztuki ludowej.

Nie zabraknie oczywiście występów muzycznych, zarówno tradycyjnych zespołów folklorystycznych jak i zespołów grających bardziej nowoczesną muzykę. Na scenie wystąpią m.in. „Loka”, „Cliver”, „Lider Dance”, „Space” i „Tak Jest”.

(fot. lublin112)
2014-06-29 20:03:32

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą