Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wizyta prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Litwy Dalii Grybauskaitė w Lublinie (zdjęcia)

W Lublinie trwa wizyta prezydentów Polski i Litwy. Rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Unii Lubelskiej, zakończy rozmowami trójstronnymi z prezydentem Ukrainy.

Z opóźnieniem rozpoczęła się wizyta w Lublinie prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Litwy Dalii Grybauskaitė, która to od czwartku gości a naszym kraju. Głowy obu państw przyleciały rządowym samolotem na lotnisko w Świdniku skąd udali się na Plac Litewski, gdzie złożyli kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej. W ten sposób uczcili obchody 450 rocznicy podpisania Unii Polsko-Litewskiej.

– Obchodzimy 450 rocznicę powstania Unii Polsko-Litewskiej, która – w jakimś sensie – była pierwszym wielkim przejawem jednoczącej się Europy. Pokazaliśmy wtedy, że społeczeństwa i państwa mogą być tolerancyjne, mogą się nawzajem rozumieć, mogą nawzajem uwzględniać swoje interesy, potrzeby i tradycje – to było piękne w naszej historii – wyjaśniał Andrzej Duda.

Następnie prezydenci udali się na lubelski zamek, gdzie zwiedzili Kaplicę Trójcy Świętej. To w niej w 1569 roku odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne. Na ścianach do tej pory zachowały się wyryte daty, a na obudowie schodów prowadzących na chór napis „unia facta est cum Ducatus Lytwanie” potwierdzający zawarcie unii. Stamtąd Andrzej Duda i Dalia Grybauskaitė udali się na obiad do Klasztoru Dominikanów.

Kolejnym punktem wizyty jest spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenko w dowództwie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej LITPOLUKRBRIG. Tam porozmawiają z żołnierzami, będzie czas na wspólne zdjęcia a następnie odbędą rozmowy trójstronne delegacji wszystkich trzech krajów.

(fot. lublin112, Jakub Szymczuk KPRP)

9 komentarzy

  1. Nie ruszam się z roboty… W centrum „zamieszki”

  2. Nad Lublinem właśnie dwa chińskie Airbusy A330 przeleciały… A za nimi dwa rosyjskie A321…

  3. I co ? znowu będzie nastawianie i wpieranie nam jakiego mamy mieć wroga…wszyscy cacy tylko Rosja beeee…

  4. Wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem… Chcą nam wmówić na siłę…

  5. Endriu na głównym foto przypadkiem nie hajluje.

  6. …król czekolady szuka rynku zbytu.

  7. Super. Widzialem ich i nawet jadlem z nimi obiad.

  8. myslalem ze to Donald Trump po lewej