Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wielonarodowa brygada obchodzi 5. rocznicę powstania. Do Lublina zjechali ministrowie obrony trzech krajów (zdjęcia)

Wielonarodowa brygada w Lublinie ma już 5 lat. Jak podkreślano podczas dzisiejszych uroczystości, jej funkcjonowanie jest świetnym przykładem harmonijnej, szybkiej i efektywnej współpracy trzech narodów. To także przykład rozwoju wspólnych możliwości obronnych.

W Lublinie trwają uroczystości związane z 5. rocznicą utworzenia Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady LITPOLUKRBRIG. Uczestniczą w nich ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10. otwarciem wystawy fotograficznej na Placu Litewskim w Lublinie. Pół godziny później, w dowództwie brygady odbyła się okolicznościowa odprawa. Po niej zaś uroczysta zbiórkę i defilada pododdziałów.

Podczas spotkania szefowie resortów obrony zapoznani zostali z zadaniami jednostki oraz przyszłymi planami dotyczącymi szkoleń, ćwiczeń czy współpracy z innymi jednostkami wojskowymi. Brygada LITPOLUKRBRIG cały czas bowiem się rozwija. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że wszystkie trzy kraje muszą się starać się o to, aby ich wojska były jak najsilniejsze, by były jak najlepiej wyćwiczone, żeby jak najlepiej współpracowały z sobą.

– Polska i Litwa są w sojuszu północno-atlantyckim. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO. Format z Ukrainą to właśnie ten z którym mamy do czynienia właśnie tu w Lublinie. Żeby nasze kraje były bezpieczne musimy dbać o bezpieczeństwo na co dzień – tak się dzieje w przypadku Polski. O bezpieczeństwie Polski świadczy także fakt podpisania umowy o wzmocnionej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, a więc konsekwentnie budujemy system bezpieczeństwa Polski, system bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO i system bezpieczeństwa również współpracując z Państwami sąsiednimi – powiedział Mariusz Błaszczak szef MON.

Oficerowie i żołnierze służący w brygadzie otrzymali podziękowania za zaangażowanie, służbę, a przede wszystkim za szczególną otwartość na codzienną i solidarną współpracę. Części z żołnierzy, za szczególne osiągnięcia we współpracy międzynarodowej, wręczono medale.

(fot. 18 Dywizja Zmechanizowana, MON)

5 komentarzy

  1. najlepszy gambit, mieć potencjalnych jeńców na swoim terenie. brawo antoni! to dwa kroki do przodu ku polskiej mszy pod ostrą bramą i wodowaniu orp baltazar gąbka na odeskim doku.

  2. a Tuska i Putina zalewa krew
    on polikwidował wiele jednostek i posterunków policji

  3. a kto jest wrogiem hihi.. przecierz Rosja zmiecie te brygady w pare dni. jak by chciala.. a Rosja akurat nie jest ofensywnie nastawiona na EU to pretext rzadu na zarobki z przemyslu broni..

    • jesteśmy zgodni, ameryka to też kraj wyłącznie rolniczy, przemysł jest jedynie jego uzupełnieniem, a najczęstszym widokiem są rdzenni agrarianie w czarnych bryczkach nie korzystający z usług barbera.

  4. „Patrioci” z lokalnego oddziału Żydowskiej Legii Cudzoziemskiej.

Z kraju