Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wiek – czy jest przeciwskazaniem do laserowej korekcji wzroku?

Uprawianie sportu, prowadzenie samochodu, oglądanie filmów czy choćby podróżowanie to tylko przykładowe zajęcia, które z uwagi na Twoją wadę wzroku są dla Ciebie nie lada wyzwaniem? Pora to zmienić! Możesz co prawda korzystać z okularów ze szkłami korekcyjnymi lub soczewek kontaktowych, ale dużo bardziej komfortowym i trwałym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku. Dzięki niej odzyskasz pewność siebie i niezależność, a do tego zapomnisz o dotychczasowych problemach z widzeniem. Pamiętaj jednak, że laserowa korekta wzroku wiąże się z pewnymi ograniczeniami wiekowymi.

Laserowa korekta wzroku – optymalny wiek na zabieg

Zabieg laserowej korekcji wzroku zawsze powinien być poprzedzony wnikliwą i wieloetapową kwalifikacją potencjalnego pacjenta. Jedną z istotniejszych kwestii w tym temacie jest sprawdzenie wieku osoby zainteresowanej laserową korektą wzroku. Przyjmuje się, że optymalny jest wiek pomiędzy 21. a 60. rokiem życia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku.

  • Dolna granica wieku

Dolna granica wieku nie jest przypadkowa – mniej więcej w okolicach 18.-20. urodzin człowiek osiąga pełną dojrzałość – dotyczy to również jego gałek ocznych, które wówczas mają odpowiednią długość zarówno w stosunku do mocy rogówki, jak i soczewki wewnątrzgałkowej. Zmiana wielkości gałki zaledwie o 1 milimetr wiąże się z pogorszeniem wzroku nawet do -3.00 dioptrii. Oznacza to, że młody organizm nie jest jeszcze gotowy na zabieg laserowej korekty wzroku, ponieważ do czasu osiągnięcia pełnej dojrzałości, wada może jeszcze przyrosnąć. Aby można było przeprowadzić zabieg, konieczna jest między innymi stabilność wady wzroku.

  • Górna granica wieku

Co istotne, nie jest przypadkowa również górna granica wieku. Po około 40. roku życia wzrok zaczyna się pogarszać – niekiedy dochodzi do prezbiopii, czyli starczowzroczności (wynikającej z naturalnego procesu starzenia się organizmu), którą również można korygować za pomocą nowoczesnych laserów. Objawy prezbiopii mogą postępować do około 55. roku życia. W okolicach 50. roku życia mogą również zacząć pojawiać się w oku pewne zmiany związane np. z metabolizmem czy przyjmowanymi lekami, co może dyskwalifikować do zabiegu laserowej korekty wzroku. Zdarzają się również pacjenci, którzy pojawiają się w klinice po 65. roku życia, mają rogówkę w dobrej kondycji i nie mają żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania zabiegu. Decyzja o kwalifikacji jest zatem kwestią bardzo indywidualną.

Laserowa korekta wzroku – kwalifikacja do zabiegu

Każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez lekarzy podczas tzw. wizyty kwalifikacyjnej do laserowej korekcji wzroku. Zwykle trwa ona od około 1,5 do 2,5 godzin i polega na dokładnym zbadaniu wzroku – przeprowadzane są m.in. specjalistyczne badania diagnostyczne (m.in. komputerowe badanie wady wzroku, aberrometria, topografia i tomografia rogówki).

  • Laserowa korekta wzroku a soczewki kontaktowe

Jeżeli z uwagi na wadę wzroku nosisz soczewki kontaktowe, na kilka-kilkanaście dni przed wizytą kwalifikacyjną musisz z nich zrezygnować:

  • na 7 dni – jeśli nosisz soczewki miękkie;
  • na 14 dni – jeśli nosisz miękkie soczewki toryczne;
  • na miesiąc – jeśli korzystasz z twardych soczewek kontaktowych.

Całe spotkanie przebiega w przyjaznej i komfortowej atmosferze. To moment, kiedy możesz śmiało zadać specjalistom wszelkie nurtujące Cię pytania dotyczące laserowej korekty wzroku.

  • Wizyta kwalifikacyjna – zabierz ze sobą kogoś bliskiego

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, do Twoich oczu zostaną zapuszczone krople rozszerzające źrenice, w wyniku czego przez około 3-4 godziny będziesz mieć pogorszone widzenie. Warto więc przyjechać na wizytę z osobą, która będzie Ci towarzyszyć tego dnia i bezpiecznie odwiezie Cię do domu.

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, od razu po wizycie kwalifikacyjnej możesz zapisać się na zabieg laserowej korekty wzroku. Czas oczekiwania na zabieg jest krótki – zazwyczaj dochodzi do niego w ciągu tygodnia – maksymalnie dwóch tygodni.