Weszła w link z SMS-a, straciła ponad 3 tys. złotych

Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami. Mieszkanka Chełma straciła 3100 zł, po tym jak klinknęła w link w SMS.

W poniedziałek do dyżurnego chełmskiej komendy zgłosiła się 46-letnia mieszkanka Chełma, która poinformowała o oszustwie.

Kobieta otrzymała na telefon komórkowy SMS z żądaniem zapłaty kwoty 1,47 zł z tytułu zaległej opłaty telekomunikacyjnej.

46-latka wykorzystując załączony do wiadomości link przekazała na wskazany rachunek zaległą kwotę. Jednak, jak się później okazało, tytułem tego przelewu z jej rachunku pobrane zostało 3100 zł.

Policjanci wyjaśniają tą sprawę i poszukują oszustów.

Policjanci ostrzegają

Pamiętajmy, że oszuści stosują przeróżne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Zawsze zachowajmy ostrożność w przypadku tego typu wiadomości. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze sprawdźmy stronę internetową wskazaną w wiadomości i ustalmy czy faktycznie zalegamy z płatnościami.

(fot. pixabay.com)

Zobacz również

10 komentarzy

 1. Ciekawe jak ona to zrobiła?

  • Wbrew pozorom – dość łatwo się na to nabrać. znacznie łatwiej niż na mail od skarbówki 😉

  • No nie wiem. 46 lat, to jeszcze nie jest wiek na demencję i kompletną nieświadomość współczesnego świata. Tym bardziej, jak ma się otwarte kanały elektroniczne do obsługi rachunku bankowego. Nie wiem, gdzie ludzie mają głowy.

 2. Jak ktoś nigdy nie zalega z płatnościami, to i nigdy się na takiego wała nie nabierze. Tyle że takich co płacą rachunki na czas to z gromnicą szukać… 🙂

 3. Najlepsze, że dla policjantów niższego szczebla, interwencja w takiej sprawie, wykracza poza strefę pojmowania tematu.

  • Nie byłbym aż takim optymistą, to nie dotyczy jedynie policjantów niższego szczebla… 😀

 4. W linku była strona z logowaniem się do banku by zrobić przelew.
  Gdy robiła przelew na stronie skrypt załadował dane pobrane z informacji o dostępnym saldzie. Podmienil kwotę która była inna od tej wyświetlonej i bęc. Kodem SMS autoryzujesz przelew nieświadomie tracąc kase

  • To się nie uda jeśli czytasz SMSy potwierdzające transakcje, bo na każdym masz kwotę transakcji…

   Jest też druga opcja 😉 Jeśli klient trafi na „wiarygodną” stronę płatności (payu, dotpay itp), które dość trudno odróżnić od oryginału na pierwszy rzut oka w wersji mobilnej 😉 to płacący „loguje” się do konta bankowego poprzez platformę stworzoną przez złodzieja, otrzymuje SMSa do potwierdzenia transakcji.

   W międzyczasie złodziejaszek mając podane przez ciebie dane 🙂 loguje się na Twoje konto, dodaje swój nr konta do zaufanych, informuje na podrobionej stronie płatności że pierwszy kod „nie poszedł” i prosi o potwierdzenie raz jeszcze. Jednak kolejny kod SMSowy to potwierdzenie dodania zaufanego nr konta przestępcy… a potem tylko chwila i macie „ZERO” na koncie…

   Rada: zablokować możliwość dodawania odbiorców zaufanych na waszych kontach. To plus czytanie info w SMSach i cyberprzestępca może się zesr*ć a nie ukraść pieniądze…

 5. Dobrze,że to był tylko link.Jakby znowu trafił się jakiś generał,albo paczka z biżuterią do odbioru strata byłaby dużo większa

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7675zł 0.58%
  • GBP 5.2861zł -0.2%
  • EUR 4.5447zł -0.01%
  • CHF 4.1472zł 0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą