We wtorek w Lublinie odbędzie się „Strajk dla Ziemi” AKTUALIZACJA

Dzisiaj w Lublinie odbędzie się „Strajk dla Ziemi”, uliczny happening mający zwrócić uwagę na problemy ekologiczne i klimatyczne. Początek zaplanowano na godzinę 12:30 na Palcu Łokietka.

15 stycznia w dziesiątkach miast na całym świecie pod hasłem „Strajk dla Ziemi” odbędą się obywatelskie akcje na rzecz realnych działań chroniących klimat: odejścia od węgla i ochrony ostatnich dzikich miejsc.

Lubelski „spacer” ma na celu uwidocznienie związków naszych lokalnych problemów z globalną perspektywą i największym wyzwaniem cywilizacyjnym naszych czasów. Wzywamy do symbolicznego strajku, aby politycy dostrzegli ekologiczne i klimatyczne zagrożenia.

Przekaz akcji:
– odejście od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii
– porzucenie planów rozwoju górnictwa węglowego na Lubelszczyźnie, zwłaszcza rezygnacja z budowy kopalni „Karolina” w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego
– pełna ochrona Górek Czechowskich przed zabudową
– szybka i ambitna uchwała antysmogowa dla województwa lubelskiego

Główne hasła „Strajku dla Ziemi”

POWSTRZYMAĆ GLOBALNĄ KATASTROFĘ
Według zgodnych opinii naukowców z całego świata mamy 12 lat by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o połowę i zatrzymać wzrost średniej temperatury Ziemi na poziomie 1,5 stopnia. Najważniejszym działaniem jest ograniczenie zużycia paliw kopalnych. Węgiel powinien zostać pod ziemią. Również ten, którego wydobycie jest planowane na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.

NIE DLA KOPALNI NA POLESIU
Sprzeciw rozwojowi górnictwa węglowego w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego. Plany kopalni „Karolina” i inne podobne projekty muszą trafić na śmietnik. Ochrona zasobów wodnych i bezcennej przyrody Polesia jest ważniejsza od chwilowych zysków z wydobycia.

GÓRKI CZECHOWSKIE WIECZNIE ZIELONE
W dobie zmian klimatycznych Lublin coraz bardziej potrzebował będzie zwartych terenów zieleni. Górki są zbyt ważne – jako siedlisko zagrożonych gatunków, kanał napowietrzający i „klimatyzator” północnej części miasta – by oddać je w ręce deweloperów. Wybudowanie 30-hektarowego blokowiska bezpowrotnie zniszczy charakter i funkcję tego miejsca.

STOP SMOG
Co roku, co najmniej kilkuset mieszkańców Lubelszczyzny przedwcześnie umiera z powodu tzw. niskiej emisji – spalania złych paliw w wysokoemisyjnych piecach domowych. Organizatorzy Strajku domagają się szybkiego przyjęcia przez Sejmik Województwa ambitnej uchwały antysmogowej usuwającej z użycia najgorsze paliwa i wyznaczającej datę likwidacji „kopciuchów”. Prace i przymiarki trwają już blisko 2 lata.

AKTUALIZACJA
W związku z odbywającymi się w tym czasie pod ratuszem uroczystościami akcja zostaje przeniesiona na inny termin. Nowy czas akcji organizator poda wkrótce.

(fot. pixabay.com)

14 komentarzy

 1. Uprzejmie zawiadamiam, że ponieważ nie lubię takich i podobnych spędów, nie przybędę. Zaczynajcie beze mnie.

  • dobra przyznaj się, że była wywiadówka w gimnazjum i masz areszt domowy za złe wyniki w nauce

 2. Przeciez to jedynie rzniecie glupa i pokazanie jacy to z nich barany .postoja pomarzna i tyle bo ani nic nie zwojuja ani nikt ich nie bedzie sluchac bo wszyscy maja ich w nosie

 3. Jak każdy ma takie anty myślenie to nigdy nikt nic nie zwojuje bo jest za mało ludzi którzy myślą pozytywnie

 4. Powszechnie wiadomo, że ekolodzy, zieloni i wszelkiej maści obrońcy wszystkiego są dobrze opłacani. I to podwójnie gdy odstąpią od protestów, bo uaktywniają się zawsze tam, gdzie planowane są wielkie inwestycje. Tak było z lotniskiem Lublin i susełkami, tak będzie z górkami czechowskimi i chomikami, z planami budowy nowej kopalni ,,Karolina” znacznie oddalonej od Poleskiego Parku Narodowego, z zamknięciem Lubelskiego Zagłębia Węglowego wydobywającego źródło smogu. W internecie nic nie ginie, zdjęcia z ,,protestów” ukazują wciąż te same twarze bez względu na temat protestu, wszak ,,pecunia non olet”.

  • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

   Masz pan, kjurwa, rację, panie „jerzy”, ale to też „człowieki” z czegoś muszą żyć.

  • Zależy kto za czym lobbuje. A najwięksi truciciele i tak mają to w nosie, sprawdźcie jakie szkody wyrządzają fabryki ubrań (dodatkowo te ubrania są rakotwórcze) h&m, Hugo boss, Armani, coca cola (przez coca colę pewne państwo ma problemy z wodą i ta sytuacja doprowadziła do tego że Cola jest tańsza niż woda. Piją ja nawet noworodki) i wiele, wiele innych i parlament europejski pomimo że wie o wszystkim to nic z tym nie robi. To wszystko to farsa, dzisiaj liczą się tylko pieniądze!

 5. Grześ przez wieś

  112 ,a gdzie odpowiedź dla mnie z tym wietrzeniem?

 6. Jak chcą węgiel zostawić pod ziemią to może ropę i gaz też powinni.Poniektórym to się mocno nudzi i głupoty wymyślają.

 7. Budujmy kurne chaty! Kurna…

 8. Garstka pseudoekologów chce decydować o tym co ma być na górkach. Twierdząc że to miejsce jest unikatowe! Pod jakim względem jest ono unikatowe? Przecież to ugór na dodatek zarośnięty.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7816zł -0.43%
  • GBP 5.2474zł 0.46%
  • EUR 4.5474zł -0.02%
  • CHF 4.1348zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja