Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Walczyły o wolną Polskę z niemieckim i radzieckim agresorem. „Kobiety Niezłomne” na wystawie w Lublinie (zdjęcia)

Bardzo często przywoływane są postawy bohaterskich mężczyzn podziemia, tymczasem niezwykle aktywnymi uczestniczkami walk o wolność Polski były również kobiety. Dlatego wystawa ma przybliżyć pamięć o ich zasługach dla wolnej Polski.

We wtorek 8 marca, z okazji Dnia Kobiet, lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizował wystawę „Kobiety Niezłomne”. Została ona przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie i prezentuje wybrane sylwetki kobiet – żołnierzy, łączniczek, wywiadowców, sanitariuszek i współpracowniczek oddziałów partyzanckich polskiego niepodległościowego podziemia na Lubelszczyźnie.

W ubiegłym tygodniu, a dokładnie 1 marca, obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. „Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich. W propagandzie Polski Ludowej byli oni określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”.

Bardzo często przywoływane są postawy bohaterskich mężczyzn podziemia, tymczasem niezwykle aktywnymi uczestniczkami walk o wolność Polski były również kobiety. Dlatego wystawa ma przybliżyć pamięć o ich zasługach dla wolnej Polski. Wiele z nich, jako sanitariuszki, opatrywało rannych żołnierzy, później straciło życie w komunistycznych katowniach. Wystawa jest prezentowana na ogrodzeniu budynku Archiwum IPN w Lublinie od ul. Staszica.

Walczyły o wolną Polskę z niemieckim i radzieckim agresorem. „Kobiety Niezłomne” na wystawie w Lublinie (zdjęcia)

(fot. IPN)

Komentarze wyłączone

Z kraju