W związku ze śmiercią Leszka Mądzika dziś nastąpi opuszczenie flagi Lublina do połowy masztu
08:11 19-03-2025 | Autor: redakcja

Leszek Mądzik (1945-2025), scenograf, reżyser, malarz, fotograf, autor plakatów i grafiki książkowej, wybitny pedagog oraz twórca niepowtarzalnego świata artystycznego, inspirujący nowe pokolenia artystów. Absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach i Wydziału Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Pierwsze prace scenograficzne Profesora Mądzika okazały się początkiem powołania Sceny Plastycznej KUL, autorskiego teatru założonego w w 1969 r. przy Teatrze Akademickim KUL. Tworzył także w teatrach dramatycznych w Lublinie, Łodzi i Warszawie. Był autorem scenografii na wielu scenach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Prowadził zajęcia ze studentami, z którymi wystawiał widowiska na zaproszenie uniwersytetów oraz szkół artystycznych, między innymi w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze. Publikował felietony na łamach kwartalnika literackiego „Akcent”.
Prowadził Galerię Sztuki KUL oraz był kuratorem Galerii Saskiej. Profesor Leszek Mądzik był postacią kluczową w kulturze polskiej ze względu na jego wszechstronny wkład w różnorodne dziedziny sztuki, w tym scenografię, reżyserię, malarstwo i fotografię. Znany był z eksperymentowania z różnymi formami sztuki, zaś jego podejście do scenografii i reżyserii było niekonwencjonalne, często wykraczające poza utarte schematy.
Jako malarz i fotograf Profesor Mądzik również przyczynił się do rozwoju polskiej sztuki wizualnej. Laureat wielu prestiżowych nagród w różnych dziedzinach artystycznych, krajowych i międzynarodowych, a także najwyższych państwowych odznaczeń i medali.
Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin dla Leszka Mądzika nadane zostało uchwałą Rady Miasta Lublin z dnia 19 grudnia 2024 r., akt nadania wręczono Profesorowi 16 stycznia br.
Komentarz ukryty, pokaż
Nie tylko on umarł bo wielu innych znanych umiera i nikt flagi nie opuszcza.
@Adam
Człowiek był zasłużony dla miasta. Był naprawdę dobrym, spokojnym, fajnym facetem. Studenci i artyści odnosili się do niego z największym szacunkiem.
Gdy Ty fajtniesz, być może nawet najbliższa rodzina przejdzie obok tego faktu obojętnie.
„adam” skoro tak bardzo zależało ci aby pochwalić się jak wielkim ID!OTĄ JESTEŚ – to było jeszcze zdjęcie dołączyć.
Jak wstałeś lewą nogą z rana i szukasz do czego się tu przyczepić, to wyłącz przeglądarkę i po prostu sę zamknij, jak nie potrafisz napisać nic mądrego, jak nie potrafisz zrozumieć, współczuć. Zostaw komentowanie i się po prostu nie odzywaj. Uszanuj czyjąś śmierć i zrób to, co powinien zrobić myślący, współczujący człowiek, złóż kondolencje. Swoje wypociny i przemyślania wyślij sms do podobnego sobie, a jak czegoś nie rozumiesz to tylko świadczy o tobie.
Komentarz ukryty, pokaż
Ten jego „artyzm” to chyba tylko on rozumiał… albo i nie.
@Zyta a ty pewnie fanka twórczości Tadeusza Batyra? 🙂