Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

W województwie lubelskim ma szansę powstać unikalna w skali europejskiej fabryka

W województwie lubelskim ma szansę powstać unikalna w skali europejskiej fabryka firmy EcoPet, wytwarzająca ekologiczne opakowania do żywności. Projekt architektoniczny zakłada całkowitą integrację dwupoziomowego budynku z otoczeniem poprzez m.in. pokryty zielenią dach. Innowacyjna fabryka EcoPet w Nałęczowie czeka jednak na dokończenie procedur administracyjnych dotyczących odrolnienia terenu, na którym ma się on znajdować.

Fabryka firmy EcoPet ma zająć się produkcją opakowań i nakrętek z recyklatu rPET oraz w 100% biodegradowalnych opakowań wytwarzanych z uprawianej przez lokalnych rolników kukurydzy (PLA – polilaktyd). Są to strategiczne surowce, które mogą być wykorzystane do pakowania wody mineralnej, soków, keczupów, koncentratów owocowych, mleka czy jogurtu.

Inwestycja wyróżnia się unikatowym w skali nie tylko Polski, ale i całej Europy projektem architektonicznym przygotowanym przez biuro Unism. Dwupoziomowy budynek obejmuje podziemną fabrykę, zaaranżowaną wokół naziemnego centrum dla zwiedzających, które ma być w pełni pokryte roślinnym dachem, co zapewni mu całkowitą integrację z otoczeniem. Umiejscowiona na parterze właściwa przestrzeń zakładu będzie złożona z trzech elementów – magazynu surowców, linii produkcyjnej oraz magazynu wyrobów gotowych.

Górny poziom fabryki obejmie natomiast centrum otwarte dla zwiedzających, zaplecze konferencyjne i centrum badawcze, zajmujące się tworzeniem koncepcji nowych produktów i opracowującego techniki ich wytwarzania, m.in. w pełni biodegradowalnych, które można poddać procesom kompostowania. Koncepcja architektoniczna fabryki EcoPet została zaprezentowana w renomowanym portalu dezeen.com, jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych poświęconych architekturze.

– W przeciwieństwie do typowej zabudowy przemysłowej na dużą skalę, fabryka EcoPet ma pozostać w pełnej symbiozie z naturą poprzez wtopienie swojej formy w lokalny krajobraz. Jest to model fabryki przyszłości, niezwykle wrażliwy na środowisko wiejskie – mówi Artur Zakrzewski z biura architektonicznego Unism. – Mamy nadzieję, że stanie się ona wzorem dla podobnych projektów w Polsce – dodaje.

Oprócz wyjątkowych rozwiązań architektonicznych, zakład ma być w pełni ekologiczny – ma spełniać przepisy prawa unijnego i krajowego w zakresie m.in. redukcji emisji. Poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań o neutralnym wpływie na środowisko, produkcja ma być niezwykle czysta, o niskim poziomie hałasu. Zakład ma również wykorzystywać najbardziej nowatorskie rozwiązania technologiczne, takie jak m.in. w pełni zautomatyzowana linia produkcyjna czy autonomiczne roboty mobilne w magazynach, jeszcze bardziej zwiększające wydajność produkcji.

Zakład EcoPet ma szansę stać się modelowym przykładem innowacyjnego podejścia do industrializacji terenów wiejskich, które mogą być atrakcyjne zarówno dla biznesu, jak i dla młodych ludzi, szukających ciekawej pracy w nowoczesnej firmie. Inwestycja uzyskała poparcie zarówno ze strony burmistrza Nałęczowa, jak i marszałka województwa lubelskiego. Wsparcie celowe dla budowy fabryki EcoPet w konkretnej lokalizacji w 2019 roku przyznało także Ministerstwo Rozwoju, w ramach funkcjonowania tzw. Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Inwestycja ma zapewnić dodatkowe wpływy do lokalnego budżetu oraz atrakcyjne miejsca pracy, co jest niezwykle istotne zwłaszcza z punktu widzenia obecnych trendów demograficznych, pokazujących postępujący proces migracji z terenów wiejskich do dużych miast. Teren, na którym ma powstać zakład, znajduje się blisko linii kolejowej oraz obwodnicy Nałęczowa, czyli na obszarze, który jest wprost dedykowany do wykorzystania go do celów przemysłowych. Unikalna pod względem architektonicznym, w pełni ekologiczna inwestycja, to również promocja dla regionu. Modelowa fabryka ma bowiem szansę stać się wizytówką Nałęczowa nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

– Projekt ECOPET może stać się ciekawą alternatywą dla wyludniającej się polskiej wsi i dać szansę młodym ludziom na rozwój w dziedzinie nowych technologii, przy jednoczesnym kontynuowaniu działalności rolniczej – mówi Krzysztof Weka, prezes zarządu EcoPet sp. z o.o.

W województwie lubelskim ma szansę powstać unikalna w skali europejskiej fabryka

W województwie lubelskim ma szansę powstać unikalna w skali europejskiej fabryka

(fot.\źródło informacji: Fabryka EcoPet)

18 komentarzy

 1. Myślicie że byłbym dobrym dyrektorem?

 2. Dopóki tylko „na papierze” to wszystko pięknie i ładnie.
  Ale znamy już wiele podobnych historii, w których inwestor musiał się wycofać z powodu protestu okolicznych mieszkańców, którzy owszem chcą takiego czy innego zakładu (fabryki) ale może lepiej w sąsiedniej gminie.
  W przeciwieństwie do inwestycji drogowych (obwodnice, drogi ekspresowe, autostrady) tutaj inwestor częściej jest bezsilny wobec stanowiska lokalnej społeczności.
  To trochę tak, jak blokowanie budowy w pobliżu masztu ze stacją bazową a jednocześnie narzekanie, że słaby sygnał…

 3. O odlewni ursus zapomnieliście była innowacyjna na całą Europę i co się stało

  • Komuniści wyprzedali za grosze.

   • „Olo” chyba coś ci się p**********o 🙂
    Komuniści to akurat wybudowali odlewnię.
    A później przyszli tacy, którzy pomimo ukończenia „komunistycznych” uczelni stwierdzili, że wszystko trzeba wyburzyć.

 4. Ile z naszych podatków dostanie ten geszeft projekt?

 5. Rambo z Podlasia

  Kolodziejczak to szuja teraz to juz smierdzi z daleka dobrze wie ze ulica nic nie da tylko zwyklym obywatelom uprzykszy zycie ale nie narazi sie mocodawcom a im chodzi o niezadowolenie spoleczne Czego cie chlopie nie ma na punktach skupu gdzie sie dzieje caly proceder Dziwie sie rolnikom co ida za toba jak barany zero logicznego myslenia

  • „Rambo z Podlasia” – pisząc w taki sposób udowodniłeś, że jesteś nie tylko ortograficznym głąbem ale również umysłowym idio*ą 🙂

  • Ja nie mam zamiaru żreć zakażonego wukraińskiego zboża kołku z IQ60. Brawo Kołodziejczak.

 6. Rambo tam nie ma rolników tylko szuje opłacane z Warszawy.

 7. Przecież to syn byłego prezesa Cisowianki jak się nie mylę….

 8. Projekt Ecopet w załączonej wizualizacji zupełnie odbiega od istniejących warunków zwartej istniejącej zabudowy jednorodzinnej, fałszując przy tym obecny obraz rzeczywistości. Budowa kolejnego zakładu w uzdrowiskowo-rolniczej gminie Nałęczów na glebach II i III klasy w bezpośrednim otoczeniu istniejącej sąsiadującej zabudowy mieszkaniowej to bardzo duży błąd dla lokalnego środowiska.

 9. nie ma już na lubelszczyźnie terenów pod inwestycje że trzeba akurat w Nałęczowie ziemie odrolnić ?

 10. Tak. Nie idźmy naprzód bo miejscowi będą mieli zły widok z okna. Nałęczów jest kilka kilometrów w linii prostej od planowanej budowy. Właściciel jak zechce to kupi grunty w sąsiedniej „nie uzdrowiskowe” j gminie i postawi co będzie chciał. Ale tu nie bo Nałęczów. Nie dziwcie się potem jak zostaniecie ze swoim polem i ręką w nocniku.

  • Gdybyś mieszkał w pobliżu już istniejącej Cisowianki wraz z uciążliwością dla mieszkańców to podejrzewam że zmienił byś jeszcze szybciej zdanie jak to co napisałeś powyżej?!

Z kraju