690 680 960

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie powstanie nowy budynek zabiegowo-anestezjologiczny (zdjęcia)

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie zrealizuje projekt o wartości 83 mln zł zakładający utworzenie nowego budynku zabiegowo-anestezjologicznego. Unia Europejska dołoży do inwestycji blisko 65 mln zł. Podczas dzisiejszego briefingu dyrektor szpitala Piotr Matej podpisał umowę z wykonawcą inwestycji, firmą Strabag, którą reprezentowali Monika Szczygieł-Gołębiowska i Rafał Dworakowski. Na konferencji obecny był również Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Jednym z priorytetów Zarządu Województwa Lubelskiego jest sprawna i efektywna ochrona zdrowia. To także poprawa warunków leczenia pacjentów i ich hospitalizacji, a także podnoszenie jakości świadczeń zdrowotnych. Realizacja projektu pn. Utworzenie systemu zabiegowo-anestezjologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie, zakładającego budowę odrębnego budynku (tzw. budynku R) skomunikowanego z pozostałą częścią placówki, pozwoli na leczenie pacjentów w nowoczesnych i przyjaznych warunkach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego.

– Tą decyzją i tym ostatnim kontraktem, po 48 latach od wbudowania kamienia węgielnego, kończymy budowę szpitala. Blok zabiegowo-anestezjologiczny to standard europejski, dzięki któremu unowocześniamy szpital. Od teraz pacjenci będą mieć szybki i ultranowoczesny dostęp do służby zdrowia – podkreślał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W pięciokondygnacyjnym obiekcie (w tym dwa piętra podziemne) znajdzie się przede wszystkim blok operacyjny, w skład którego wejdzie 5 sal operacyjnych z pomieszczeniami funkcyjnymi oraz jedna sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznego i urządzeń do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej. Będzie tu także Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii obejmujący 18 łóżek usytuowanych w zespołach 2- i 4-łóżkowych oraz Centralna Sterylizatornia z bezpośrednią komunikacją z nowym blokiem operacyjnym.

– To dzień historyczny dla szpitala. Teraz będziemy mogli realizować nasze działania w nowoczesnym miejscu, bezpiecznym dla wykonywania zawodu lekarzy i komfortowym dla pacjentów – dodał dyrektor szpitala Piotr Matej.

Warto podkreślić także, że dzięki inwestycji pacjentom zostaną udostępnione nowe stanowiska respiratorowe oraz zostaną wdrożone właściwe procedury medyczne w Oddziale Intensywnej Terapii skierowane do pacjentów po przebytym COVID-19, którzy do tej pory odczuwają jego skutki. Możliwe będzie także leczenie pacjentów przebywających na innych oddziałach w bezpiecznych i nowoczesnych warunkach. Planowane zakończenie realizacji inwestycji to IV kwartał 2023 roku.

– Planujemy wejść na budowę już w najbliższy poniedziałek 29 sierpnia. Mamy na to 15 miesięcy. Termin jest bardzo ambitny, przed nami zima, ale mam tak dobry zespół, że na pewno damy radę to zrobić – mówiła Monika Szczygieł-Gołębiowska z firmy Strabag.

(fot. UMWL)

7 komentarzy

  1. Przetargi, dotacje, tak, bardzo to lubią różni działacze. Budynek będzie z pewnością piękny, nawet jeśli odrobinę przekroczymy budżet. Tylko KTO będzie w nim pracować?

  2. Lekarze wykształceni na KUL wg systemu pana Czarnka. Pierwszym pacjentem to wg mnie powinien być autor tego pomysłu.

  3. A za nim powstanie to jeszcze dużo wody we Wiśle popłynie.

  4. Jaki jest sens nazywania szpitali imieniem Wyszyńskiego, Jana Pawła 2 i innych kościelnych ludzi? Przecież oni byli przeciwko nauce i rozwojowi badań. Działali wyłącznie na rzecz kościoła a nie społeczeństwa.

  5. Wszystko fajnie, tylko niech w końcu ktoś zrobi porządek z konowałami na chirurgii w tym szpitalu… oni zamiast leczyć to człowieka niszczą i wysyłają do piachu…to co się tam dzieje to jakaś porażka, ktoś się powinien wziąć za te kółko wzajemnej adoracjii …

  6. A może by spłacić zadłużenie… {312 mln zł.)

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…