W wielu gminach wstrzymano przyjmowanie odpadów wielkogabarytowych. Mieszkańcy mają je magazynować

Część gmin w naszym regionie zaprzestała przyjmowania odpadów wielkogabarytowych. Jak na razie nikt nie jest w stanie określić, jak długo taki stan rzeczy ma potrwać. Niektóre samorządy nie ukrywają, że wstępnie mówi się nawet o późnej jesieni.

W ostatnich dniach Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach poinformował o wstrzymaniu przyjmowania odpadów wielkogabarytowych. Chodzi głównie o m.in.: meble, okna, drzwi, dywany, wykładziny, urządzenia sanitarne itp. Powodem takiej decyzji ma być sytuacja epidemiczna i związane z nią problemy niektórych przedsiębiorstw. Zebrane odpady wielkogabarytowe trafiały bowiem do firm, które wykorzystywały je m.in. do wytwarzania elementów wykorzystywanych do produkcji mebli. Firmy te obecnie jednak znacznie ograniczyły swoją działalność i przestały odbierać tego typu odpady.

Dodatkowo w zakładzie w Bełżycach znajduje się spora ilość odpadów wielkogabarytowych, które trafiły tam w trakcie wiosennych zbiórek i obecnie nie ma z nimi co zrobić. Dlatego też postanowiono do odwołania zaprzestać ich przyjmowania. Dotyczy to kilkunastu gmin m.in.: Bełżyce, Bychawa, Chodel, Jabłonna, Jastków, Józefów nad Wisłą, Konopnica, Krzczonów, Łaziska, Nałęczów, Opole Lubelskie, Poniatowa, Wojciechów, Wysokie czy też Zakrzew.

Poszczególne samorządy zaapelowały do mieszkańców, aby magazynowali te odpady na terenie własnych nieruchomości. Jak na razie nikt nie jest w stanie określić, jak długo taki stan rzeczy ma potrwać. Niektóre gminy nie ukrywają, że wstępnie mówi się nawet o późnej jesieni. Sam Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach zapewnia, że intensywnie poszukuje nowych firm, które będą w stanie odbierać odpady wielkogabarytowe. Jednak może to nie być proste, gdyż z podobnym problemem boryka się wiele samorządów w całym kraju.

(fot. UG Grodzisk/zdjęcie ilustracyjne)

37 komentarzy

  1. Mieszkańcy powinni w takim razie zawiesić wnoszenie opłat za odbiór śmieci, skoro taka usługa przestała zostać świadczona w umówionym zakresie.

  2. Anty ciemnogrod pis

    Macie swoj pis. Zwalili na barki gmin fianansowanie śmieci i oto efekty.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021