W tym miejscu można się cofnąć w czasie. Powstało Roztoczańskie Muzeum PRL (zdjęcia)

Jak żyło się w czasach PRL-u, jakich przedmiotów się wówczas używało, można dowiedzieć się w Roztoczańskim Muzeum PRL. Obiekt został właśnie otwarty w Zamościu.

W piątek, 17 lipca br., w Zamościu miało miejsce uroczyste otwarcie Roztoczańskiego Muzeum PRL. W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście, wśród których były m.in. władze samorządowe, przedstawiciele branży turystycznej, czy też osoby, które przyczyniły się do powstania tego obiektu przekazując różnego rodzaju przedmioty z tamtej epoki. Dzień później, czyli w sobotę, muzeum zostało udostępnione zwiedzającym.

Pomysłodawcą powstania Muzeum PRL jest Tomasz Pakuła, który jak zapewnia, stworzenie tego typu obiektu, było jego wieloletnim marzeniem. Udało mu się zgromadzić pokaźne zbiory, które pochodzą głównie z terenów Roztocza i Zamojszczyzny, jednak nie brakuje w nich przedmiotów z innych części Polski. Wszystko umieszczono w pięciu pomieszczeniach, które zostały tak przygotowane, aby wiernie oddawały klimat ówczesnych czasów. Jest to: kuchnia, pokój dzienny z lat 70., łazienka, pokój dzienny z lat 80. oraz gabinet urzędnika. Do tego dochodzi kilkanaście wystaw tematycznych.

Na budynku muzeum umieszczony został mural z bohaterami bajek z czasów PRL-u, jest Krecik, rozbójnik Rumcajs czy też kot Filemon. Zwiedzanie obiektu zajmuje ok. 40 minut, przy czym nie należy ono do standardowych. Jak wyjaśniał Tomasz Pakuła, jego celem było nie tylko pokazanie eksponatów, lecz także edukacja, dzięki czemu zwiedzający mają możliwość o wiele lepszego zapoznania się z życiem ludzi w tamtych czasach. Muzeum zwiedza się bowiem z audioprzewodnikiem, o wszystkim opowiada zaś Tomasz Knapik, niegdyś lektor popularnej w czasach PRL Polskiej Kroniki Filmowej.

Muzeum ma się cały czas rozwijać. Niebawem na zewnątrz powstanie ogródek, w którym będzie można pograć w gry planszowe z czasów epoki. Pojawiały się będą również kolejne eksponaty. Roztoczańskie Muzeum PRL mieści się przy ul. Weteranów, można zwiedzać je codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. Bilety wstępu są w cenie 12 i 15 złotych. Jest to już drugi podobny obiekt w Zamościu. W starej Bramie Lubelskiej działa też Klub Wspomnienie PRL-u, w którym zgromadzono kilka tysięcy eksponatów z tego okresu.

(fot. Roztoczańskie Muzeum PRL/Przemysław Polański, Warsztat Wspomnień)

Zobacz również

22 komentarze

 1. A ja byłam i muzeum polecam! Oprowadza głos Knapiksa, lektora z filmów. Jak na muzeum przystało, dowiedzieć się tam o PRLu można dużo! Nie tylko popatrzeć na przedmioty. Polecam 🙂 Nie ma co czytać tcyh komentarzy, bo to na pewno nie pisza odwiedzajacy. To będzie jedna z głównych atrakcji Zamościa i Roztocza. Kwestia czasu.

 2. Oczywiście miałam na myśli głos Tomasza Knapika (literówka).

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7978zł -0.09%
  • GBP 5.2235zł -0.27%
  • EUR 4.5481zł -0.14%
  • CHF 4.1279zł 0.2%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja