Poniedziałek, 17 czerwca 202417/06/2024
690 680 960
690 680 960

W śmieciach natrafiono na odpady medyczne. To kolejny taki przypadek (zdjęcia)

Czerwone worki oznaczone jako odpady medyczne znajdowały się w kontenerze na śmieci na osiedlu. Wstępnie wiadomo, że mogły zostać one wyrzucone przez osoby chore na Covid-19, przebywające w domowym izolatorium.

Po raz kolejny w Chełmie pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej natrafili na niebezpieczne odpady. Czerwone worki oznaczone jako medyczne, znajdowały się w śmietnikach komunalnych na osiedlu Śródmieście. Sprawą zajmuje się teraz Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, który wspólnie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego wyjaśnia, w jakich okolicznościach odpady trafiły w to miejsce. Spowodowało to bowiem zagrożenie epidemiologiczne i zablokowało planowy odbiór śmieci.

Wstępnie wiadomo, że mogły zostać one wyrzucone przez osoby chore na Covid-19, przebywające w domowym izolatorium. Osoby zakażone zobowiązane są do odrębnego zbierania śmieci. Odpady muszą być składane właśnie w workach koloru czerwonego, jednak w żadnym przypadku nie wolno ich udostępniać do odbioru wraz z innymi odpadami komunalnymi.

Podobnych przypadków na terenie Chełma było już kilka. Miesiąc temu w Zakładzie Przetwarzania Odpadów Komunalnych znaleziono próbki laboratoryjne. Natrafił na niego pracownik, który przy linii sortowniczej dokonywał segregacji odpadów. W pewnym momencie zauważył plastikową siatkę w której znajdowały się szklane pojemniki z podłożem prawdopodobnie mikrobiologicznym. Natychmiast wdrożone zostały odpowiednie procedury sanitarne, zaś o wszystkim powiadomiono policję.

Wcześniej, również na linii sortowniczej, pracownicy znaleźli czerwone worki, na których znajdowały się napisy „Uwaga: odpad medyczny” oraz „Covid 19”. Były też worki koloru białego z napisem „Bielizna zakażona”. Natychmiast linia została wyłączona, a pracownicy sortowni ewakuowani oraz odizolowani od reszty załogi. Istniało bowiem realne zagrożenie dla ich zdrowia.

W śmieciach natrafiono na odpady medyczne. To kolejny taki przypadek (zdjęcia)

W śmieciach natrafiono na odpady medyczne. To kolejny taki przypadek (zdjęcia)

W śmieciach natrafiono na odpady medyczne. To kolejny taki przypadek (zdjęcia)

(fot. UM Chełm)

Autor: redakcja

6 komentarzy

  1. MOŻE TO NIE JEST WINA MIESZKAŃCA ZAKAŻONEGO COVID TYLKO FIRMY KTORA ODBIERA ODPADY OD ZAKAŻONYCH W DANYM POWIECIE

  2. miałem nie pisać...

    pod sklepami swego czasu też były „sterty kipiących” odpadów…maseczek i rękawiczek…czyli odpadó medycznych, które jednak wg rządu zostały uznane za nie medyczne.

  3. Albo sprzątaczki wynoszą worki, a później używają ich w domu

  4. a gdzie mają ludzie wyrzucać odpady medyczne, po zastrzykach, insulinie itp.?

  5. Ta, ktoś sobie takie worek wziął po prostu xD Na zdjęciu jakieś butelki po napojach w nich są xD Takie odpady medyczny xD