Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

W Puławach rozdano budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Rozeszły się w 20 minut (zdjęcia)

W tym tygodniu na Placu Chopina w Puławach odbyła się akcja edukacyjna połączona z rozdawaniem mieszkańcom miasta budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków oraz dla nietoperzy, zorganizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zainteresowanie budkami przerosło oczekiwania – wszystkie 550 budek udało się rozdać w 20 minut.

Budki zostały dostarczone pod urząd przez Zarząd Dróg Miejskich w Puławach. Już na pół godziny przed planowanym początkiem akcji na placu pojawili się mieszkańcy zainteresowani wywieszeniem budek na swoich posesjach/balkonach. Z każdą minutą kolejka rosła.

Mieszkańcy mogli wziąć budki przystosowane dla różnych gatunków ptaków – od mniejszych ptaków śpiewających, przez kawki, szpaki, dudki, po specjalne budki przeznaczone dla sowy pójdźki, a także budki dla nietoperzy. Na miejscu rozdawane były ulotki dotyczące odpowiednich warunków montażu budki oraz opisujące różne typy dostępnych w ramach akcji budek.

Dzięki budkom lęgowym zwiększa się liczba miejsc, w których mogą osiedlać się różne gatunki ptaków i nietoperzy, co pozytywnie wpływa na bioróżnorodność w mieście. Większa populacja i różnorodność ptaków przekłada się na ograniczenie liczby owadów, m.in. komarów, meszek czy much, stanowiących pokarm wielu gatunków skrzydlatych zwierząt.

Akcja rozdawania budek została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt poparło w głosowaniu 559 mieszkańców. Na realizację projektu zaplanowano 30 tys. zł.

(Źródło: UM Puławy)

28 komentarzy

  1. Jak za darmo to troska o ptaki wzrasta. Coś nie do końca wierzę, że wszystkie budki zawisną tam gdzie ich miejsce no ale. Za darmo. Słowo klucz. I wtedy tabuny rozpędzone lecą.

  2. Później będą sprzedawać na Allegro lub Olx , ewentualnie na Marketplace 🤣🤣🤣

Dodaj komentarz