W obronie godności karpia. Policjanci kontrolują, aktywiści protestują

Służby weterynaryjne oraz policjanci sprawdzają warunki, w jakich sprzedawane są karpie. Z kolei aktywiści pikietują przed sklepami, które prowadzą sprzedaż żywych ryb.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, większości z nas kojarzące się z choinką, opłatkiem, pasterką, suto zastawionym stołem, rodzinnymi spotkaniami oraz z karpiem. Ten ostatni, podobnie jak choinki, w przedświątecznym okresie dostępny jest praktycznie wszędzie. W sklepach, na targowiskach a nawet na ulicznych straganach. Jak co roku, funkcjonariusze inspekcji weterynaryjnej sprawdzają, czy sprzedawcy zadbali o zapewnienie im godnych warunków.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, żywe ryby mają mieć zapewnione właściwe warunki bytowania, a więc możliwość egzystencji zgodnie z potrzebami gatunkowymi. Za każdym razem musi być również wyeliminowane zbędne cierpienie i stres zwierzęcia. Transportowanie i przetrzymywanie ryb w pojemnikach pozbawionych wody, czy też przenoszenie ich w foliowych workach jest niehumanitarne i może wyczerpywać znamiona znęcania się nad nimi.

Z godnie z prawem uśmiercanie ryb w punktach sprzedaży detalicznej musi odbywać się w miejscach do tego wydzielonych np. za parawanem, przenośną ścianką lub innym elementem konstrukcji niedostępnym dla osób postronnych. Zabronione jest również uśmiercanie ryb w obecności dzieci. Jest to zakaz bezwzględny, za złamanie, którego grożą konsekwencje karne.

Dlatego też w wielu miejscach kontrole odbywają się wspólnie z funkcjonariuszami policji. Mundurowi w szczególności zwracają uwagę na warunki w jakich przetrzymywane są karpie, oraz sposób ich uśmiercania.

Znacznie bardziej widowiskowe działania przeprowadzili w ostatnich dniach członkowie Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Od lat walczą oni z przypadkami niepotrzebnego zadawania zwierzętom cierpienia. Jak wyjaśniają, karpie, tak jak każde zwierzęta, odczuwają ból. Brutalny połów, transport w nieodpowiednich warunkach, przerzucanie z miejsca na miejsce, a na końcu brudny basen i plastikowa siatka, to wszystko sprawia, że ryby w tym czasie niepotrzebnie cierpią. Dlatego walczą, aby punkty handlowe zaprzestały sprzedaży żywego karpia.

W tym roku niektóre sklepy całkowicie zrezygnowały z handlu żywą rybą. Przed sklepami dużych sieci handlowych, które wciąż prowadzą sprzedaż żywego karpia, przeprowadzone zostały pikiety. Aktywiści stali przed sklepami: E.Leclerc, Tesco, Carrefour, Kaufland, Makro, Selgros czy też Kaufland i wręczali klientom ulotki zachęcające do wstrzymywania się od zakupu żywych karpi.


(fot. pixabay, Otwarte Klatki)

Zobacz również

39 komentarzy

 1. Całe życie wpierdzielali karpia a teraz wielcy aktywisci i ryba ich obchodzi obłuda i żenada

  • Pod gabinetami ginekologów prywatnie „przywracających miesiączkę” sobie protestujcie.

   • a co Cię obchodzi co kobieta robi ze swoim ciałem? Kiedyś widziałem takie hasło: łapy precz od mojej macicy” To wyczerpuje wszelkie argumenty. Protestować to można w celu poprawy warunków życia np. A co kto robi ze swoim ciałem to jego prywatna sprawa. I na pewno nie księdza.

    • Jasiu czas chyba wrócić do szkoły i przyłożyć się nieco bardziej niż do tej pory.

     • hg. To skrót od zawartości głowy? Czy ilorazu inteligencji? Czy też może za dużo zbyt trudnych słów użyłem?

 2. W głowach im się poprzewracało! Co za czasy nastały wszystko na nie! Wieprzowiny nie bo pomor kor nie bo ptasia grypa ryb nie bo ludziom się w głowach poprzewracało.Ocknijcie się zajadacie sama chemię mięso z zachodu na antybiotykach kto ostatnio jadł i kiedy swiezyzne? Nie pozwólcie żeby i karpia wam zabrano!!!

 3. Bardziej poj.*.nych aktywistów świat nie widział. Zabijać nienarodzone dzieci w łonie matki- cacy i humanitarne. One bólu przecież nie czują, to zlepek komórek. Nóż się w kieszeni otwiera….

 4. trzech wypłoszy….przed sklepem…ale pikieta…na dodatek dyletantów…
  zanim napiszecie coś tak głupiego…to skonsultujcie sie z prawdziwym ichtiologiem to wam coś powie na temat cierpienia ryb…
  wystarczy taką rybę właśnie w reklamówce przynieść do domu…i zostawić na parę godzin na balkonie…zapada w letarg i można ja spokojnie zabić…nie lata sie za nią z młotkiem po całej kuchni…a ona po prostu nic nie czuje…

 5. Kto im za to płaci? Dlaczego jak ognia unikają pikiet przed ubojniami rytualnymi, gdzie bez ogłuszania powoli podrzynają gardła krowom, cielętom, owcom czy kozom? Powoli, żeby mięsko było koszerniejsze! Cisza! Dla UE to też temat tabu!

  • Odpowiedź jest prosta. Ten komu się to opłaci. Basen w markecie dla ryb to tylko kłopot. Zajmuje miejsce, chlapie się, trzeba napowietrzać wodę i jeszcze klient narzeka bo rybka płyta na grzbiecie. A tak zarżną wszystkie zaraz po przywiezieniu i będą trzymać przez miesiąc w lodówce. Jest oszczędność? No jest. I zero strat bo największego zgniłka klient kupi bo po oczkach już świeżości nie pozna.

 6. Czy mnie się tylko zdaje,że niektórym we łbach sie przewraca?Za 5 lat będą może jeszcze modły przy lodówkach,a za 30 „patrz dziecko tak wygląda świnka tak rybka i etc. mama otwierając książkę”a i masz tu mirabelkę,bo tata szczawiu nie urwał z braku sił i czasu;kolejny pomnik stawiają a i zielona wyspa gdzieś odpłynęła w siną dal.

 7. Z tego co mi wiadomo to Państwowa Straż Rybacka przeprowadza najwięcej kontroli ale przecież wygodniej napisać że policja dla niektórych to to samo..

  • Państwowa Straż Rybacka powinna się zajmować łapaniem kłusowników a nie kontrolami sprzedaży ryb…bo w statusie tego nie ma…ale skąd ma to wiedzieć pisiorowy komendant?

 8. Nie długo zazadaja zakazu sprzedaży jajek bo im sie z aborcją zacznie kojarzyć…

 9. Tych „aktywistów” to nic jak tylko na rok zamknąć na pastwisku żeby tylko trawę żarli może by odzyskali rozum !!!

 10. Rude i z brodami na raz… Nie mogą być normalni 😉

 11. Karpie to kręgowce, a więc są zdolne do odczuwania bólu tak samo, jak psy czy koty. Bardzo dobrze, że kolejne sklepy zdają sobie sprawę, że sprzedaż żywych ryb to bezsensowny i przestarzały zwyczaj i wycofują się z niej! Ustawa o ochronie zwierząt obejmuje też karpie i precyzuje, co jest znęcaniem się nad zwierzętami – m.in. transport ryb bez wody. Sprawcą może być zarówno sprzedający, jak i klient, trzymam więc mocno kciuki, żeby wszyscy tak gorliwie broniący tutaj sprzedaży żywych ryb załapali się na taką policyjną kontrolę 🙂

  • Tragedia ! ciekaw jestem jaki karp będzie u Pani na wigilii czy w humanitarny sposób zabity ? Taką mamy wolność wyboru tego chce nasz głupi naród wolności – eutanazja – aborcja TAK to jakim cudem przeszkadza Wam karp w siatce ? Ludzie opamiętajcie się i pamiętajcie ateiści że zbliżają się święta Bożego narodzenia więc trochę ironią od Was trąca że obchodzicie urodziny Jezusa Chrystusa !

   • Z chowu ściułkowego – bo to ekologiczne i karp się tak nie stresuje 😉
    A potem to już normalnie 2 x tłuczkiem w łeb i na patenie.

  • Karpie to kręgowce, ale mają słabo rozwinięty system nerwowy, jeszcze żaden mi się na ból nie skarżył jak go patroszyłam

 12. dzisiaj kupiłem karpia:) siedział w reklamówce ze 40 minut a jak włżyłem go do wiaderka to dalej żył 🙂 eeeee aktywiści!!!!!! deb ili z siebie robicie:) pierwsze co zrobiłem to bebechy mu wywaliłem, szybko sie wykrwawił i zdech:) bedzie smaczniejszy bo jakbym go zabiłwcześniej to krew by stężała w mięsie i nie bylby taki smaczny:) poszedł do wędzarki ekoterroryści:)

 13. ludzie cywilizowani nie jedzą karpia , to jest nie do pomyślenia np w Anglii , Francji czy Włoszech . Niestety ciemnota Polska nadal je kupuje a wcześniej masakruje na ulicach , sklepach i w domowych łazienkach . Należy się tylko cieszyć ze co roku sprzedaż karpia spada i za lat 4 może 6 , nikt już nie będzie chciał go jeść a tym bardziej sprzedawać

  • A co powiesz Andrzeju o tuńczyku z puszki wiesz jaki straszny los go spodkał zanim trafił do puszki ? A co powiesz jak jesz sushi ? z czego jest z owoców ?

  • Ale jak Żydzi rytualnie ubijają zwierzynę to ci nie przeszkadza?

  • Bajki opowiadasz w cywilizowanych krajach hahaha od kiedy ciapatolandia to cywilizowany kraj…

  • bo w tych cywilizowanych kraja panuje islam a w islamie nie ma tradycji jedzenia karpia na święta ale jest tradycja przejażdżek ciężarówką po jarmarkach dla niewiernych i tradycja zbiorowych gwałtów na sylwestra

   • kua „ch” mi uciekło… oczywiście miało być „krajach”, zanim jakiś lokalny prof. miodek mnie zbeszta

 14. Sam jestes ciemnota i humanitarnie puknij się młotkiem gumowym w czółko, będziesz wtedy z siebie dumny lub ciut mądrzejszy bo to w tym stanie już tylko zmądrzeć się da .

 15. lać to chore towarzystwo

  Policja to powinna jeszcze wypałować tych świrów za zakłócanie porzadku …we łbach się z dobrobytu durniom poprzewracało …a jeszcze do andrzeja …weż ty dziecko idż i się lecz …bo ty i tobie podobne swiry to własnie efekt bezstresowego wychowania .,,mamusia z tatusiem pod gebę podstawią ,spełnią kazdą zachcianke ,a potem wyrasta takie „cóś ” ze zrytym umysłem …a do cieżkiej fizycznej roboty wysłać ,to glupota szybko ze łba wywietrzeje i się we łbie zaraz poustawia jak należy

 16. do Andrzeja w tych krajach jedzą żabki, ślimaczki oraz owoce morza jak to pięknie nazywają . Jak myślisz te wszystkie żyjątka są zabijane humanitarnie? Nie pasują polskie tradycje to wywalaj tam gdzie się podoba.

 17. Do roboty byście się wzieli a nie jakieś głupie pikiety, mało to szkód wyrzadziloscie swoimi protestami ludziom. Jak jesteście tacy eko to jedźcie i ubierajcie się w to co sami wytworzycie.

 18. Bardzo dobrze. Ktos musi bronic praw ryb. Ja na ich miejscu to bym się jeszcze wziął za te wszystkie foki, szczupaki, pelikany itp. One przecież zjadają ryby żywym. Cóż ta biedna rybka czuje w takiej sytuacji. Sama, w ciemnym brzuchu, nawet nie ogłoszona przez żadnego „fachowca z uprawnieniami” 🙁

 19. Zachód i unia ogłupia ludzi doszczętnie.

 20. po tych brodach widać, że to byli studenciaki filozofii i za żadną konkretna robotę się nie wezmą.

 21. lać pałami tych nawiedzonych ekologów …ale kto ich będzie lać jak policji też coś odwala na tym punkcie ? …dobrobyt i bezstresowe wychowanie zwykle tak się kończy …mamusia i tatus wszystko za takiego zrobią ,a takiemu jednemu z drugim odpier…la pod sufitem bo nie ma innych problemów ,to sobie wymyśli że ryba cierpi …i wyłażą tacy na ulice z hasłami „uwolnic karpie ” albo włażą na drzewa żeby ich nie wycinali …wysłać to cąłe towarzystwo na antartydę …tam by im przeszły fanaberie jakby żreć nie mieli co

 22. Widać na pierwszy rzut oka że to Cudaki!

 23. Za kilka lat będą chodzić trójki aktywistów ekologicznych ( coś jak inspekcja robotniczo-chłopska za komuny – dla młodych poczytajcie o takowym wynalazku ) i złapie cię bo jak szedłeś po kałuży to rozdeptałeś dżowkę . To dopiero musiało boleć 80 kg żywej wagi nadepnęło .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.736zł -0.91%
  • GBP 4.7558zł -0.5%
  • EUR 4.2538zł -0.2%
  • CHF 3.8259zł -0.32%

  Polub nas

  Materiały wideo

  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
  Szturm Twierdzy Zamość 2019
  Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
  Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)
  Przeprawa przez Wisłę 12 Brygady Zmechanizowanej. Zobacz nagranie z drona (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Maja i Andrzej Sikorowscy, Alicja Majewska i Renata Przemyk. Bezpłatne koncerty w Świdniku
  Festiwal Wieprzowiny, Mleka i Miodu w Bogucinie. Bedą pieczone prosiaki
  Pokazy sprzętu wojskowego, samolotów oraz ewakuacja przez Wisłę. W Dęblinie szykują piknik
  „Fire Party!” w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim
  Pudzian Band, Harlem oraz Kombii zagrają na festynie w Radzyniu Podlaskim
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.