W Lublinie uczczono „Żołnierzy Wyklętych”. Na Placu Zamkowym stanęła wystawa „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 r.” (zdjęcia)
12:06 01-03-2025 | Autor: redakcja

Terytorialsi z tradycjami Żołnierzy Niezłomnych
Terytorialsi z Lubelszczyzny, nawiązując do etosu swoich poprzedników, nie tylko przejęli ich tradycje, ale także pielęgnują wartości, które przyświecały Żołnierzom Niezłomnym – honor, patriotyzm i gotowość do obrony Ojczyzny. Wzorem swoich wielkich poprzedników żołnierze 2 LBOT dbają o bezpieczeństwo lokalnych społeczności i służą w swoich rejonach odpowiedzialności.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, żołnierze 2 LBOT wezmą jeszcze udział w oficjalnych uroczystościach organizowanych na terenie województwa lubelskiego. Wystawią warty honorowe przy pomnikach i miejscach pamięci, oddając hołd bohaterom walki o wolność Polski. Odwiedzą także cmentarze, uporządkują groby Żołnierzy Wyklętych i zapalą znicze, symbolizujące pamięć i szacunek dla ich ofiary.
Tradycje niepodległościowe to jeden z fundamentów Wojsk Obrony Terytorialnej. WOT jest dziś formacją, która kontynuuje misję dawnych żołnierzy podziemia, dbając o bezpieczeństwo kraju i gotowość do działania w każdej sytuacji. To właśnie ich etos i przykład stanowią dla współczesnych Terytorialsów inspirację do codziennej służby.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko okazja do refleksji nad przeszłością, ale także przypomnienie o wartościach, które nie tracą na znaczeniu. To hołd dla tych, którzy poświęcili życie za wolną Polskę – zawsze gotowi, zawsze blisko!

fot. lublin112.pl
Wystawa „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 r.”
W ramach sobotnich uroczystości odbyła się prezentacja wystawy pt. „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 r.” Ekspozycja ta przybliża najważniejsze wydarzenia związane z dramatycznymi zmaganiami polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie, które toczyły się w walce z komunistycznym zniewoleniem po 1944 roku.
Wystawa jest dostępna od 1 marca 2025 r., na Placu Zamkowym w Lublinie, przy pomniku „Zaporczyków”. Jej uroczyste otwarcie odbyło się dzisiaj w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wystawę będzie można oglądać do 28 marca 2025 r.
Informacje o wystawie
Przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie, wystawa składa się z 18 plansz, które w przystępnej formie prezentują najważniejsze fakty z historii polskiego niepodległościowego podziemia na Lubelszczyźnie po 1944 roku. Ekspozycja obejmuje okres od wkroczenia Armii Czerwonej na tereny dzisiejszej Polski, przez wieloletni zbrojny opór wobec komunistycznego systemu, aż po straceńczą walkę ostatnich „leśnych” w połowie lat 50. XX wieku.
Na planszach zaprezentowane zostały tragiczne losy ludzi, którzy za walkę o wolną i niepodległą Polskę zapłacili najwyższą cenę, odrzucając możliwość życia pod rządami kolaborantów.
Galeria zdjęć





Czerwona zaraza nie opuściła całkiem Polski razem z wyjściem Czerwonej Armii.Widać to po wpisach PO- paprańców.7 *.
Komentarz ukryty, pokaż
to byli bandyci!!!
Komentarz ukryty, pokaż
Babcia mi opowiadała że ci „bohaterowie” jak wychodzili z lasu to trzeba było chować zapasy, pieniądze i młode dziewczyny,kradli i gwałcili.
Komentarz ukryty, pokaż
upincaxh opowiadała
Komentarz ukryty, pokaż
NIE WSZYSCY ZASŁUZYLI NA MEDALE NIEKTÓRZY TO BANDYCI I TRZEMIROSLAWBA PRAWDĘ MÓWIĆ
Komentarz ukryty, pokaż
Ale babcia ci opowiadała ze nie uciekała tylko czekała
Komentarz ukryty, pokaż
Szanuję i oddaję cześć bohaterom walczącym o Polskę.
Mam jednak świadomość, że 80% „żołnierzy wyklętych” miało sporo za uszami.
Patrząc na relację foto, odnoszę wrażenie, że to ultraprawicowa fiesta.
Komentarz ukryty, pokaż
Zobaczcie kto ich czci
Komentarz ukryty, pokaż
Walczyli (świadomie czy nie) o przywrócenie „porządku” sanacyjnego, w którym byt ok. 80% ludności niewiele różnił się od sytuacji niewolników w USA w pierwszej połowie XIX w., no to oczywiście że Sanacja 2.0, gdzie rolę Szlachty przejęli deweloperuchy, robi im apoteozę.
Komentarz ukryty, pokaż
… 100%
Komentarz ukryty, pokaż
„WOT jest dziś formacją, która kontynuuje misję dawnych żołnierzy podziemia”
komuś się pomerdało
Komentarz ukryty, pokaż
Nie majo kogo czcić ? Jest tylu bohaterów Polski Ludowej.
Komentarz ukryty, pokaż
Połowa z nich sprzedawała byli wydawane wyroki ale Tera ordery im wieszajta
jesteś z innego terenu na u
Komentarz ukryty, pokaż
Na placu zamkowym to stanęły samochody. Ten plac powinien się nazywać: „Placem Parkingowym Wielkim”. Ten pod katedrą zaś „Placem Parkingowym Mniejszym”.