Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie pojawi się nowy pomnik. Upamiętni postać „proboszcza Majdanka”

Na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną ustawiony zostanie pomnik bł. Emiliana Kowcza. Monument wykonany został z granitu i powstał z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

W najbliższy czwartek, 25 marca, o godz. 11.00 na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ulicą Cmentarną ustawiony zostanie pomnik „proboszcza Majdanka”. W ten sposób Miasto Lublin chce upamiętnić postać greckokatolickiego kapłana bł. Emiliana Kowcza, który zginął w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Jako greckokatolicki kapłan swoim poświęceniem zapisał się w historii XX wieku zarówno całego kraju, jak i Lublina.

Jak wyjaśnia Krzysztof Żuk, Prezydent Lublina, kapłan starał się jednać ludzi różnej narodowości i wiary, broniąc Polaków i Ukraińców oraz z determinacją ratując Żydów. W obozie pełnił posługę duszpasterską i w poczuciu odpowiedzialności za współwięźniów, poniósł śmierć.

– Zarówno pomnik, jak i publikacja „Błogosławiony Emilian Kowcz – Proboszcz Majdanka” stanowi uhonorowanie osoby, która nawet w obliczu tragicznych warunków obozowych zachowała godność oraz swoją postawą dała piękne świadectwo wiary, nie tylko w Boga, ale i człowieka – dodaje Krzysztof Żuk.

Pomnik powstał na Ukrainie a data jego przywiezienia do Lublina nie jest przypadkowa, gdyż właśnie 25 marca przypada 77. rocznica śmierci księdza. Monument wykonany został z granitu i powstał z inicjatywy Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. Rzeźbę wykonali ukraińscy artyści – Alexander Diaczenko i Martha Diaczenko.

Z trzech stron pomnika, po polsku, ukraińsku i hebrajsku, został wyryty fragment listu, który ks. Kowcz napisał do swojej rodziny, przebywając w obozie, z prośbą by nie podejmowano wysiłków w celu jego uwolnienia. Wcześniej, gdyż o godz. 9.00, na sesji Rady Miasta w Ratuszu odbędzie się symbolicznie przekazanie pomnika.

(fot. UM Lublin)

16 komentarzy

 1. Ile drzew wytną?

 2. Czy Oni naprawdę nie mają na co kasy wydawać?

  • Wszystko inne już przecież mamy: żłobki, przedszkola, szkoły, mieszkania, niektórzy, zwłaszcza ci co nie tyle chcą co muszą pracować to i pracę mają…
   Służbę zdrowia mamy co prawda w zaniku, ale za to teleporady są… ale ciągle pomników nam niedostatek wielki (no może i trochę kościołów) dlatego chwała naszym „braciom” w Chrystusie (i nie tylko), potomkom banderowców za trochę wyprofilowanego granitu.

   • żłobki są ale pełne weź sie dostań….
    zreszto złobki to koszt samorzadu a pomnik to niwe wiem kto fundujje

  • Jak się ma to się wydaje .

 3. co ten pomnik zmienia, poza dewastacją przestrzeni?
  pomnikomania szaleje … i basta, dewastując przestrzeń !!!!

 4. Kostka brukowa rządzi. Brzydota bije w oczy.

 5. My Polacy, chcemy postawić pomnik na Wołyniu, żeby nasz Prezydent nie musiał klękać w zachwaszczonym nieużytku rolnym.

  • Chcemy godnie uczcić pamięć naszych Rodaków, pomordowanych w kaźni zgotowanej przez niepiśmienną dzicz ukraińską.

  • My Polacy, żądamy! Stworzenia specustawy zmieniającej wszystkie nazwy ulic na mapach we Lwowa na ulice Polskie i masowy druk tych map. Żądamy, aby Sejm i Senat RP, przyjął specustawę nakładającą na Białoruskiego tyrana sankcję w postaci druku map Wilna z polskimi nazwami ulic!

   • Ma ktoś jaja w sejmie, żeby ukraińcom i litwinom odbierającym w szkołach język polski, zagrać na gulu? To jest jakiś skandal! To jest polityka rządu RP?, kiedy Polska albo polski Prezydent nie mają gdzie złożyć wieńców rodakom pomordowanym przez hołotę? Niech Łukaszenka zobaczy, że Polska, za Polakami represjonowanymi w Białorusi, a nie tylko … GADANIE ….

    Jakim prawem na mocy jakiegoś unijnego świstka na lubelszczyznę wjeżdza skażona pszenica z ukrainy po kilka razy tańsza, albo drób z różnymi patologiami, które potem wyłącznie Polacy, żrą nieświadomie za 5.99/kg.

    Czas edukować Polaków, gdzie była Polska i gdzie jest Polska, bo jak tak dalej pójdzie to jako naród wyginiemy. W centrum największego miasta więcej ulic, skwerów, rond i pomników ukraińców niż Polaków. SKANDAL!

  • albo jakiś ukrainiec zwołuje konferencje i oświadcza, że Polacy nie ratowali ofiar wypadku jakiegoś autobusu z ukrainy. Co stali i patrzyli jak umierają, jak jego rodacy patrzyli jak umierają Polacy na Wołyniu? Dlaczego taka osoba nie jest wzywana przez ministra i nie jest mu wręczony bilet powrotny w jedną stronę, tak jak np praktykuje to rosja albo usa?

   Jezu! gdzie ja żyję!

  • żeby poleciał tam i sie roz..l jak jego poprzednik idiota

 6. Lublin miasto kościołów i pomników

 7. Niedlugo.pomniki beda Na kazdej ulicy kazdym.skwerku parku a tablice Na kazdej scianie domu czy bloku to jest juz istna paranoia trzeba upamietniac ale nie kazdego I nie Na taka skale jak.ma to miejsce obecnie jak kogos trzeba upamietnic to kasy nigdy nie ma ale Na bzdury I.glupoty juz jest takich ksiezy za czasow niemieckich bylo tysiace I teraz kazdemu trzeba pomniki stawiac?

 8. setki ton beto nu i na hu to komu ?