W Lublinie padają pszczoły i trzmiele. Powodem mogą być opryski (zdjęcia)

Nawet kilka tysięcy owadów zapylających, w tym trzmieli i pszczół miodnych, mogło paść w rejonie ulicy Diamentowej w Lublinie. Obecnie trwa ustalanie, co jest przyczyną takiej sytuacji.

46 komentarzy

 1. Nie bedzie pszczół , nie bedzie nas , ludzi ! (tlumacze ci ‚ oli ‚ /i tak nie zrozumiesz / ) . !!!

 2. „P. Żuk w ramach walki z opryskami obiecał zabetonować każdy trawnik, oraz wyciąć każde drzewo aby nie trzeba było stosować oprysków” – /s

 3. Odkomarzanie chyba planowane na przyszły tydzień w Lublinie. Kilka dni temu na balkonie przy diamentowej widziałem dwa trzmiele w mojej skrzynce balkonowej. Żyły

 4. Krzyś Kubeczek.

  Dunikowskiego, Wyścigowa, Nowy Świat to samo. Mnóstwo padniętych pszczół i trzmieli.

 5. Jedyny prawdziwy komentarz napisał Stefanek…

 6. Ta uwielbiana przez kinomanów kukurydza już podczas siania jest zabezpieczona środkiem, który zabił miliony pszczół w Niemczech.
  „Firma Bayer, którą znamy głównie z „ratującej zdrowie” aspiryny produkuje pestycydy zawierające śmiertelne dla pszczół neonikotynoidy (związki zawierające wolną nikotynę). Wyginięcie pszczół byłoby dla świata tragiczne w skutkach. Niestety dla Bayera od bezpieczeństwa pszczół znacznie więcej warte są jego własne zyski.”

  Jak zginie ostatnia pszczoła, to ludziom zostaną cztery lata na przetrwanie – podkreśla Grzegorz Michoński. Smutna perspektywa. W Polsce żyje kilkaset gatunków owadów zapylających. Za ich masowe trucie grozi do pięciu lat więzienia.

  Francja w ramach ochrony pszczół wprowadza właśnie przepisy, które zakazują używania pięciu, a nie jak chce Unia trzech zabijających owady pestycydów – neonikotynoidów.

  Tymczasem w Polsce, wbrew protestom organizacji ekologicznych, Ministerstwo Rolnictwa uchyliło unijny zakaz i czasowo zezwoliło na używanie oprysków. Można je stosować do końca października.

  • To co piszesz jest prawdą, ale ludzie w owadach widzą tylko zło, które trzeba tępić, a potem będzie płacz – trzeba ludzi uświadomić, że nie MY jesteśmy najważniejsi.

 7. Lipa srebrzysta w niektórych warunkach jest trującą dla pszczół i trzmieli.

 8. Polska bieda – brawo za propagandę i bzdury… Neonikotydy są w zaprawach… Czyli nie musisz pryskać dzięki nim kilka razy roślin i teraz powiedz madralo co jest zdrowsze jak nasionko jest zaprawione czy jak nie zaprawione i przykładowo rolnik pryska rzepak 3 razy na jesieni od śmietki lub pchełki żeby nie zjadła tych małych roślinek?? Ludzie ogarnijcie się precz z pseudo ekologami zobaczcie sobie czym pryskaja na Ukrainie i wszycy to jedzą bo sprowadzają to na Polskę masowo

 9. Odkomarzac mają pod koniec lipca w lublinie!! Hemitrasy zabijają pszczoły, trzmiele, widze je często na chodnikch jak zdychaja.

 10. Zapylacze wcale nie padły w ciągu doby. Widzę je masowo padłe na wrotkowie od około tygodnia. Lipa w pobliżu jest drobnolistna. Mam nadzieje,że badania pomogą ustalić przyczynę ich padnięcia.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8065zł -0.72%
  • GBP 5.2513zł -0.41%
  • EUR 4.5552zł -0.16%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja