Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie odbył się protest organizacji kobiecych. Chodzi o konwencję antyprzemocową (zdjęcia, wideo)

W Lublinie w piątek odbył się protest organizacji kobiecych przeciw wypowiedzeniu przez Polskę konwencji stambulskiej, tzw. antyprzemocowej. Podobne protesty odbyły się dzisiaj w wielu miastach całego kraju.

Dzisiaj na pl. Władysława Łokietka odbył się protest przeciwko planom wypowiedzenia międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Przedstawiciele ministerstwa rodziny i ministerstwa sprawiedliwości potwierdzili, ze prace takie są w toku.

Jak mówią protestujący, wypowiedzenie Konwencji jest całkowicie niezrozumiałe, może doprowadzić do realnego pogorszenia się sytuacji kobiet i wszystkich osób doświadczających przemocy domowej. Obawiają się, że może być to pierwszy krok, a dalszymi może być wycofanie systemowej ochrony państwa nad ofiarami fizycznej i psychicznej przemocy domowej.

 

 

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

W konwencji znajduje się zapis, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja czy tzw. „honor” nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy objętych jej zakresem. Konwencja określa również tzw. płeć społeczno-kulturową, która oznacza społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn.

Protest zorganizował lubelski Strajk Kobiet, Komitet Obrony Demokracji, Lubelski Komitet Młodzieżowy, Przedwiośnie i Manifa Lublin.

(fot. wideo lublin112.pl)

59 komentarzy

  1. Ci sami co krzyczeli czaskowski na prezydenta.

  2. A Jednak są przy kasie

    O Sorosek rzucił 200 na łebka to se darmową kasę za stacza wezmą hahaha

  3. Ojciec jest na pewno dumny z tego czarnego pustaka…

  4. Norsk Arisk Black Metal

    Niebieskowłose alternatywki, agresywne babochłopy i jednostrzałowi stulejarze, którzy maja nadzieje na za******ie w zamian za popieranie koleżanek. XD

  5. 15-16 łatki ze szkoły Liceum nr 30 Lublin. Co na to matka xxx tej dziewczyny albo dyr szkoły ? Wylęgarnia patologii na LSM ?

  6. CZUC KOD- EM

Z kraju