W lasach szukali śladów po walkach z 1939 roku. Kręcono kolejne odcinki programu „Poszukiwacze historii” (zdjęcia)

W miejscach walk, jakie miały miejsce we wrześniu 1939 r. w lasach koło Tomaszowa Lubelskiego, nagrywano kolejny odcinek programu „Poszukiwacze historii”. Emisja zaplanowana została wiosną.

W miniony weekend w lasach w pobliżu Tomaszowa Lubelskiego pojawiła się grupa miłośników poszukiwania pamiątek z przeszłości. Towarzyszyła im ekipa programu „Poszukiwacze historii”. Ich celem było sprawdzenie kilku wytypowanych miejsc na terenie Nadleśnictwa Tomaszów, w celu odkrycia śladów walk, jakie miały miejsce w tych okolicach we wrześniu 1939 r. w tracie trwania bitew pod Tomaszowem Lubelskim.

W poszukiwaniach oprócz archeologa Olafa Popkiewicza i Sebastiana Witkowskiego, brali udział eksploratorzy z Muzeum Śląskiego Września 1939 Roku w Tychach, strzelcy Jednostki Strzeleckiej 2019 im. gen. Tadeusza Piskora oraz lokalni miłośnicy historii. Lasy przeczesywano pod czujnym okiem kamer. Zarejestrowany materiał zostanie wykorzystany w kolejnym odcinku programu telewizji Polsat „Poszukiwacze historii”. Emisja planowana jest na kwiecień 2021 r.

Program „Poszukiwacze historii” prowadzony jest przez archeologa Olafa Popkiewicza, który wraz z ekipą oraz przy wsparciu fachowców, m.in. płetwonurków, historyków i pasjonatów dawnych dziejów, wyrusza na poszukiwania reliktów przeszłości. Widzowie poznają ciekawe fakt z historii Polski. Idea programu jest pozornie prosta, widzowie mają „dotknąć historii” i poznać ciekawe fakty z przeszłości danej okolicy.

(fot. UM Tomaszów Lubelski)

10 komentarzy

 1. Wszyscy w maseczkach.

 2. Ale ja im zazdroszczę tej legalnej pracy z wykrywaczem. Nikt ich nie pogoni nie zastraszy policją. Kiedyś to były czasy. Własciciel gruntu pozwolił i się hulało po polu z wykrywką. A teraz wisi Rutus zakurzony na ścianie bo strach historii szukać.

 3. larzo po lasach i tylko stresujo wiewiulki i mrufki

 4. Nie wiedzą gdzie szukać. Wieś Olesin, Nadleśnictwo Krasnystaw. Byłem z wykrywaczem metalu. Co 2m coś znajdziesz. Łuski, kawałki karabinów, hełmy itp. Wykrywacze szaleją tyle tego jest w ziemi, nie wiadomo za czym kopać. Obrabiasz grządki w ogródki i coś znajdziesz. Na polach tylko nic nie zostało, bo wielokrotnie przeorane. Chyba, że głębiej. Dziwne, że nikt tam jeszcze na poważnie niczego nie szukał.

 5. Szkoda, że Wiśniewskiego i Sikorskiego nie zaprosili.

 6. są świetni, kontynuują było nie minęło, popieram Marka bo to i Niemienice, Wielobycz, i inne miejscowości coś bysie znalazło tylko cała Polska ma pozostałości po wojnie I i II (nie tylko)

 7. Ciekawe ile zawiadomień poleci za brak maseczek xD ja stawiam, że z 10 to na pewno już jest

 8. Kierofffca tyra

  25 lat za pozno…

 9. W lesie maseczki nie trzeba mieć…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8208zł -0.41%
  • GBP 5.2393zł -0.5%
  • EUR 4.5414zł -0.37%
  • CHF 4.1265zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja