Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

W lasach pojawiły się pierwsze grzyby

Pierwsze grzyby pojawiły się w lubelskich lasach. I to nie byle jakie, bo borowiki.

Mamy doskonałą wiadomość dla miłośników grzybobrania, wyjątkowo gorące dni, wilgotna ściółka oraz ciepłe noce sprawiły, że w lasach zaczęły pojawiać się pierwsze grzyby. Jak poinformował nas pan Janusz, nie ma ich jeszcze zbyt wiele, jednak jak ktoś zna las i wie gdzie szukać z pewnością znajdzie pierwsze tegoroczne okazy.

– W swoim stałym miejscu w Lasach Włodawskich znalazłem kilkanaście borowików, były głównie same malutkie, dopiero co wyrośnięte z ziemi, jednak kawałek dalej rosły sobie już dwa okazy po ok. 10 cm. – tłumaczy nasz czytelnik. Nie liczyłem że coś znajdę, zajrzałem do lasu bardziej z nadzieją że może pojawiły się kurki, a tu taka niespodzianka. Znajomy mówił że znalazł ich kilka w lasach koło Janowa Lubelskiego, więc również postanowiłem poszukać w swoich stałych miejscach- dodaje pan Janusz.

Grzybiarze wyjaśniają, że jeżeli gorąca pogoda się utrzyma, i pojawią się burze lub umiarkowane deszcze to niebawem powinien się zacząć pierwszy tegoroczny wysyp grzybów. Jednak jak zaznaczają wszyscy, udręką jest plaga komarów, które atakują praktycznie w każdym lesie.

Komentarze wyłączone

Z kraju