W kolejnych miejscowościach naszego regionu są problemy z jakością wody

Woda z wodociągu w Tomaszowie Lubelskim nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu. Problem ten dotyczy również okolicznych miejscowości. Bez obaw można już korzystać z wodociągów w gminach Niemce i Konopnica.

Od kilku dni problemy z jakością wody z wodociągu mają mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego oraz okolicznych miejscowości. Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Tomaszowie Lubelskim, po przeprowadzeniu badań jakości wody z wodociągu, wydał decyzję o jej warunkowej przydatności do spożycia. Jak informują władze Tomaszowa Lubelskiego, w wyniku stwierdzono możliwość obecności bakterii z grupy coli. Była to niewielka ilość szkodliwych bakterii, nieznacznie odbiegająca od dopuszczalnej normy. Jednak ze względu na bezpieczeństwo zapadła decyzja o dopuszczeniu wody do spożycia jedynie po przegotowaniu.

Top samo dotyczy wody do przygotowywania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń oraz kąpieli noworodków i niemowląt. Woda powinna być gotowana przez minimum 2 minuty a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawiona do ostudzenia. Bez przeszkód można korzystać z wody z wodociągu do codziennego mycia ciała, prania odzieży czy też do prac porządkowych np. mycia podłóg. Wodociąg, w którym wykryto bakterie, zaopatruje w wodę mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego oraz miejscowości: Rabinówka, Dąbrowa Tomaszowska, Rogóźno, Rogóźno-Kolonia, Saubadia a także ul. Leśnej i Mickiewicza w Pasiekach, bloku nr 31 przy ul. Tomaszowskiej oraz bloków nr 33 i 35 przy ul. Rolniczej w Łaszczówce. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody spełniających wymagania

Bez problemu z wodociągu mogą już korzystać mieszkańcy gminy Konopnica. Na początku tygodnia badania wykazały obecność bakterii w wodzie pochodzącej z ujęcia w Motyczu. Problem dotyczył miejscowości: Motycz, Motycz-Józefin, Motycz Leśny, Sporniak oraz część miejscowości Miłocin i Kolonia Tomaszowice w gminie Jasktów. W tym przypadku władze gminy podjęły decyzję o przełączeniu zasilania w wodę z innych ujęć. Dodatkowo profilaktycznie dokonano chlorowania wody w wodociągu, celem jej przydatności do spożycia. Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Lublinie przed kilkoma dniami wydał też decyzję o przydatności wody do spożycia z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w gminie Niemce.

(fot. pixabay)

5 komentarzy

 1. Najwięcej można dowiedzieć się z komentarzy, wobec tego pytam: czy prawdą jest że wokół wodociągów z Niemiec kręcą się „lepkie łapki” dążące do prywatyzacji ??

 2. Woda z kranu leje się jak krew z nosa, ale rachunki płacimy normalnie 😉

 3. Starszy Nadposterunkowy

  No i jeszcze w ubiegły weekend w Świdniku podano w piątek że woda zawiera za dużo żelaza i żeby spożywać ją jedynie po przegotowaniu, a w niedzielę podano że już można korzystać w pełni z wody.

 4. Chyba lepiej w Afryce… przynajmniej za darmo

 5. Szambo wybiło

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8359zł 1.04%
  • GBP 4.9195zł 0.89%
  • EUR 4.5055zł 0.57%
  • CHF 4.1902zł 0.82%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości
  Rusza nabór do drużyny Tytanów Lublin
  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki