Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Chełmie powstanie Muzeum Kolejnictwa

W przebudowanym chełmskim Dworcu PKP powstanie Muzeum Kolejnictwa. Miasto Chełm porozumiało się z właścicielami licznych eksponatów znajdujących się w obecnie funkcjonującej na terenie PKP Izbie Pamięci Kolejnictwa.

– Wiele z tych eksponatów to rzeczy naprawdę ciekawe, zabytki techniki kolejowej, narzędzia pracy kolejarzy, a także różnego rodzaju pamiątki, mapy, mundury, sztandary, dokumenty związane z historią kolejnictwa w Chełmie, unikalne fotografie, a nawet makieta kolejowa ukazująca chełmski węzeł kolejowy – mówi Bartłomiej Kazimierczak, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury UM Chełm.

Po przekazaniu Miastu eksponaty trafią do Muzeum Ziemi Chełmskiej, gdzie przejdą inwentaryzację i zostaną skatalogowane. Następnie, już po przebudowie Dworca, trafią do jednego z pomieszczeń nowego budynku.

– Chcemy ukazać w ten sposób bogate tradycje kolejowe Chełma, a z drugiej strony utworzyć nową atrakcję turystyczną – wyjaśnia Kazimierczak.

Przebudowa chełmskiego dworca zaplanowana jest na przełom 2020 i 2021 roku. Aktualnie finalizowane są prace projektowe.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

3 komentarze

  1. W Lublinie na bocznicy stał wagon osobowy idealny do kolekcji tego muzeum. Wnętrze takie miał takie jak 30 lat temu jak opuścił fabrykę. Niestety pojechał na modernizacje.

  2. PKP to jeżdżące muzeum

Z kraju

Sport