Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Uwaga: Poczta Polska przeprowadza kontrole odbiorników TV w Lublinie [INFORMUJEMY JAKO PIERWSI]

Uwaga: Poczta Polska przeprowadza kontrole odbiorników TV w Lublinie [INFORMUJEMY JAKO PIERWSI]

Poczta Polska wzięła się za kontrolowanie lokali mieszkaniowych pod kątem posiadania odbiorników telewizyjnych. Celem jest weryfikacja czy dany mieszkaniec płaci abonament telewizyjny. W przypadku ujawnienia braku takiej opłaty i posiadania telewizora możemy liczyć na przykre skutki finansowe przeprowadzanej kontroli. Jeżeli przez wizjer, za drzwiami ujrzymy dwie osoby w godzinach popołudniowych możemy być pewni, że przyszła kontrola.

W poniedziałek na os. Nałkowskich pracownicy Poczty Polskiej sprawdzali w lokalach mieszkaniowych czy są obecne odbiorniki telewizyjne. Zapowiadana już dawno przez Pocztę kontrola stała się rzeczywistością. Wszystko za sprawą coraz mniejszych wpływów do Skarbu Państwa z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wzmożone kontrole zapowiadają sami „inspektorzy” Poczty Polskiej, którzy pojawili się na korytarzach bloków mieszkalnych na os. Nałkowskich. Jak mówią, na jednej wizycie się nie zakończy. Z takiego spotkania z mieszkańcami sporządzane są protokoły i odsyłane do COF Wydział Abonamentu RTV w Bydgoszczy. Tam zapadają dalsze decyzje co do każdego ze skontrolowanych.

Wizyta przebiega w przyjaznej i spokojnej atmosferze. Inspektorzy nie mają prawa wejść do mieszkania. Pytają czy w mieszkaniu jest telewizor. Po uzyskaniu odpowiedzi odnotowują informację o stanie posiadania odbiornika, ewentualnie sprawdzają książeczkę opłat abonamentowych. Od naszej dobrej woli i chęci zależy czy inspektorzy uzyskają jakiekolwiek informacje. Zachowanie inspektorów jest mało profesjonalne. Przedstawiają się nie pokazując swoich legitymacji, co wzbudza od razu podejrzenie. Na żądanie możemy sprawdzić odpowiednie dokumenty potwierdzające skąd i w jakim celu przychodzą. Taka legitymacja posiada zdjęcie osoby kontrolującej, upoważnienie oraz informację dotyczącą podstawy prawnej przeprowadzanej kontroli. Jak mówią pracownicy Poczty Polskiej tylko za przyzwoleniem właściciela lokalu mieszkalnego mogą wejść do środka.

Jeżeli widzą z korytarza telewizor a właściciel nie ma aktualnej opłaty abonamentowej, sporządzany jest odpowiedni protokół. Inspektorzy nawet, zanim zapukają do drzwi, nasłuchują czy w mieszkaniu jest telewizor.

Na pytanie czy komputer z kartą telewizyjną też jest odbiornikiem telewizyjnym uzyskaliśmy informacje od kontrolerów, że nie jest. Chodzi o odbiór programów telewizyjnych przez urządzenie, którym można natychmiast odebrać sygnał telewizyjny. Funkcją komputera nie jest odbiór telewizji, podobnie jak komórka nie służy do odbioru programów radiowych – informują kontrolerzy.

Jak mówią inspektorzy, woleliby chodzić z nakazem prokuratorskim aby móc skontrolować wszystkie mieszkania. Sami nie wiedzą co dokładnie się stanie z tymi protokołami kontroli. Wszystko jest dokładnie spisywane. Była nawet propozycja, aby obywatele sami wypełniali pisma zgodnie z prawdą, pod groźbą odpowiedzialności karnej. Wtedy taka kontrola byłaby zbyteczna. Każdy miałby obowiązek odesłania takiego oświadczenia.

Problem mogą mieć osoby, które przestały płacić abonament a nie wyrejestrowały odbiorników oraz takie, które nie płacą abonamentu a mają odbiornik i zostanie to wykazane w czasie kontroli.

Mieszkańcy Lublina, którzy nie wyrejestrowali odbiorników i przestali płacić abonament dostali już wezwania do zapłaty. Niektóre opiewają na kilkaset złotych. Sami mieszkańcy są sobie winni, jak mówią inspektorzy. Ustawowy czas na wyrejestrowanie odbiornika to 14 dni. Jeżeli ktoś tego nie zrobił kilka lat temu a zaprzestał płacenie abonamentu ma teraz finansowy problem. Jedynym rozwiązaniem jest pisanie odwołania do centrali w Bydgoszczy z opisem zaistniałem sytuacji lub prośba o rozłożenie na raty.

Pracownicy Poczty mówią o mylnych obietnicach przed wyborami, kiedy to Donald Tusk obiecał zniesienie abonamentu. Wtedy tysiące Polaków uwierzyło i przestało go płacić. Teraz mają zaległości i nakazy do zapłaty. Dodatkowo stykają się z kontrolami prowadzonymi przez Pocztę Polską. Większość dosyć przychylnie traktuje odwiedzających mieszkania kontrolerów.

Większość starszych osób jest zwolniona z tego z obowiązku płacenia abonamentu. Dużo młodych ludzi go płaci. Zdarza się również, że kłapną ludzie drzwiami i nie chcą z nami rozmawiać – mówią inspektorzy z Poczty Polskiej.

Naszym zdaniem

Kontrola Poczty Polskiej niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Osoby starsze i łatwowierne są narażone na ataki ze strony oszustów. Mogą oni wykorzystywać ten moment na to, aby sprawdzać naszą obecność w domach, jak również stan posiadania. Zanim wpuścimy kogokolwiek do domu sprawdźmy jego legitymację i upoważnienie. W żadnym wypadku nie wpuszczajmy do domu podejrzanych osób. Sprawdźmy prawdziwość danych i zdjęcia w legitymacjach.

Według nas takie kontrole powinny być poprzedzone kampanią informacyjną ze strony Poczty Polskiej. Przynajmniej co do zasad kontroli oraz dokumentów jakie dany inspektor powinien przy sobie posiadać. Nie mamy obowiązku wpuszczać nikogo do domu, tym bardziej jeżeli się nie wylegitymuje. Podejrzane może być także zachowanie osób kontrolujących, które za drzwiami nasłuchują czy w mieszkaniu włączony jest odbiornik telewizyjny. Drugorzędną kwestią jest kontrola odbiorników i opłat abonamentowych.

Wszelkie odpowiedzi dotyczące abonamentu znajdziecie tutaj (kliknij tutaj)

W tym miejscu znajdziecie numery kontaktowe, adres i adres mailowy Wydział Abonamentu RTV (kliknij tutaj)

Komentarze wyłączone