Czwartek, 12 grudnia 202412/12/2024
690 680 960
690 680 960

Ustawa Kamilka. Nowe standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych

Powstała Karta Dobry Praktyk wypracowana przez zespół specjalistów zrzeszonych w ramach Związku Pracodawców dla Zdrowia. Sieci LUX MED i Centrum Medyczne CMP, zrzeszone w ramach Związku Pracodawców dla Zdrowia, podjęły wspólną inicjatywę opracowania Karty Dobrych Praktyk dot. ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

Opracowany standard zawiera uniwersalne, a jednocześnie precyzyjne zasady, które mają zapewnić bezpieczeństwo dzieci nie tylko w placówce medycznej, ale także poza nią w przypadku dostrzeżenia przez personel oznak krzywdzenia małoletnich. Standard został opracowany przez interdyscyplinarny zespół specjalistów -przedstawicieli firm zrzeszonych w ramach Pracodawców dla Zdrowia. Inicjatywa powstała w związku z wejściem w życie tzw. ustawy Kamilka – ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. stanowiącej nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wprowadzającej nowe rozwiązania mające na celu zapewnienie ochrony małoletnim.

Nowe przepisy, określone w art. 7 pkt 6 nowelizacji, nakładają obowiązek wprowadzenia tzw. „Standardu ochrony małoletnich” w każdej placówce medycznej do dnia 15 sierpnia 2024 roku.

Zrzeszone w ramach Pracodawców dla Zdrowia sieci LUX MED i Centrum Medyczne CMP stworzyły uniwersalne, a jednocześnie precyzyjne wytyczne, które mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dzieci. Nowe standardy nie tylko zabezpieczają małoletnich w trakcie pobytu w placówce medycznej, ale również przewidują konkretne procedury działania w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci poza placówką.

Opracowane w ramach inicjatywy standardy obejmują między innymi:

  • Zasady bezpiecznych relacji: Wytyczne dotyczące bezpiecznych interakcji między małoletnimi a personelem placówki medycznej.
  • Procedury interwencyjne: Dokładne kroki działania w przypadku podejrzenia zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, w tym podejrzenia przestępstwa na jego szkodę.
  • Zgłaszanie przestępstw: Sposób składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego.
  • Procedura Niebieskiej Karty: Instrukcje dotyczące uruchomienia procedury Niebieskiej Karty, mającej na celu interwencję w sytuacjach zagrożenia.
  • Wgląd sądu w sytuację rodzinną: Procedura informowania sądu opiekuńczego o konieczności wglądu w sytuację rodziny dziecka.
  • Wsparcie dla małoletnich: Zasady ustalania wsparcia psychologicznego i emocjonalnego dla dzieci po ujawnieniu przypadków krzywdzenia.
  • Przygotowanie personelu: Wytyczne dotyczące szkoleń personelu medycznego oraz zasady dokumentowania działań w zakresie ochrony małoletnich.
  • Edukacja rodziców i dzieci: Zasady udostępniania standardów rodzicom, opiekunom i dzieciom oraz ich edukacji w zakresie stosowania tych zasad.
  • Zasady korzystania z Internetu: Procedury ochrony dzieci przed zagrożeniami w sieci i treściami szkodliwymi, zarówno online, jak i w innych formach.
  • Procedura zatrudniania personelu: Kryteria zatrudniania personelu medycznego, z uwzględnieniem konieczności ochrony małoletnich.
  • Monitorowanie i aktualizacja standardów: Regularny przegląd i aktualizacja standardów, aby zapewnić ich ciągłą adekwatność i skuteczność.

– Jako Pracodawcy dla Zdrowia będziemy kontynuować wspólne działania na rzecz wdrożenia i egzekwowania opracowanych standardów, zapewniając tym samym wysoki poziom ochrony dzieci we wszystkich placówkach medycznych członków Stowarzyszenia w Polsce. To początek działań z ramienia związku. W następnych krokach chcemy mocno postawić na propagowanie tych zasad zarówno wśród pacjentów, jaki i personelu medycznego – wyjaśnia Anna Rulkiewicz, Prezeska Stowarzyszenia Pracodawców dla Zdrowia

– Jestem dumna, że Związek Pracodawcy dla Zdrowia realizuje inicjatywy swoich członków z tak dużą otwartością. Propozycja Standardu została stworzona celem zapewnienia identycznych i najwyższych standardów ochrony małoletnich, tak aby mimo trudnych sytuacji, jakie czasami zdarzają się małym pacjentom reagować na nie z troską i wrażliwością również w placówkach medycznych – komentuje Ewelina Wójcik, koordynator zespołu ekspertów, radca prawny Centrum Medycznego CMP.

Dzięki tej inicjatywie, dzieci i ich rodziny mogą czuć się bezpieczniej, wiedząc, że ich dobro jest priorytetem dla wszystkich placówek medycznych w kraju.

Karta Dobrych Praktyk dot. ochrony małoletnich przed krzywdzeniem – pobierz.

Jeden komentarz

  1. Ocena: 0

    Zadziwiające, ponieważ moja córeczka z Zespołem Aspergera była potraktowana okropnie i obrażana przez niektóre histeryczne i niekompetentne pielęgniarki w szpitalu dziecięcym w Bydgoszczy, w Jurasza. Tylko dlatego, że mając 9 lat i 10 lat bała się bólu związanego z zakładaniem wenflonu. Zamiast spokojnie porozmawiać z dzieckiem, te pseudo pielęgniarki obrażały moją córkę, a następnie zaczęły obrażać mnie. Następnie mocno ściskała jedna z nich szczuplutką rączkę mojej córeczki, aż wbijała się jej długim paznokciem prawie do kości. Bez rękawiczek. Oczywiście zareagowałam w obronie córeczki i powiedziałam spokojnie, ale dosadnie kulturalnie co o nich myślę, że jeżeli nie nadają się do pracy z dziećmi, powinny zmienić zawód lub pracować z dorosłymi. One śmiały jeszcze oceniać mnie jako matkę i próbowały oczerniać moje dobre imię, pomawiając mnie o agresywne wypowiedzi. Natomiast ja tylko wypowiedziałam grzecznie dwa zdania, a następnie pocieszałam córeczkę i tłumaczyłam jej, że to tylko chwila i nie będzie bolało i dalej opowiadałam o wszystkim. Ze spokojem. Tak to wyglądało w Bydgoszczy.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Nauka i technologia