Wtorek, 29 kwietnia 202529/04/2025
690 680 960
690 680 960

Uroczyste otwarcie Sali Tradycji 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

7 marca br. w koszarach na Majdanku w Lublinie odbyło się uroczyste otwarcie Sali Tradycji 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Miejsce to łączy historię i współczesność, tradycję i nowoczesność. Można zobaczyć tu zarówno eksponaty związane z walką i życiem codziennym partyzantów, jak i nowoczesną prezentację multimedialną poświęconą majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu – patronowi lubelskich Terytorialsów.

Otwarcie Sali Tradycji to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wzięli udział, m.in.: przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji partnerskich oraz kombatanci. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością, m.in. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski i Dyrektor Lubelskiego Oddziału IPN dr Robert Derewenda.

Płk Zbigniew Krzyszczuk, Dowódca 2 LBOT zwracając się do zebranych gości podkreślił znaczenie pamięci historycznej w codziennej służbie żołnierza Wojska Polskiego.

– Jestem dumny z tej inwestycji, która pozwala zachować i pielęgnować pamięć o naszej przeszłości i tych, których tradycje z dumą dziś dziedziczymy. Sala tradycji będzie również symbolem naszej przyszłości miejscem, gdzie nasi żołnierze będą mogli lepiej poznać swoich wielkich poprzedników, czerpać inspirację z ich bohaterstwa, a przy okazji w pełni zrozumieć znaczenie służby wojskowej w społeczności lokalnej – powiedział płk Zbigniew Krzyszczuk.

Sala Tradycji, zlokalizowana w koszarach na Majdanku w Lublinie to miejsce, które połączyło historię i współczesność, tradycję i nowoczesność. Prezentuje zbiór eksponatów, dokumentów i pamiątek ilustrujących walkę i życie codzienne partyzantów, w tym żołnierzy ze zgrupowania „Zapory”. Można obejrzeć tu, m.in. mundury, ubiory, oryginały i repliki broni oraz sprzęt żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego. Ważną część ekspozycji stanowią listy i dokumenty z czasów prześladowania partyzantów, a także artefakty pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Ciekawostką jest, m.in. odwzorowany mundur mjr. Dekutowskiego z 1945 roku, czy rekonstrukcja ziemianki – element obozowiska partyzanckiego. Odwiedzający salę będą mogli także zapoznać się z życiem i działalnością „Zapory” w formie prezentacji multimedialnej.

Sala Tradycji będzie przede wszystkim miejscem budowania pamięci o patriotycznym dziedzictwie 2 LBOT. Przypomnijmy, na mocy Decyzji nr 50/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 marca 2017 roku, 2 LBOT przejęła i z honorem kultywuje tradycje: 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej (1944), 8 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej (1944), 9 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej (1943-1944), Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Okręgu WiN – Lublin (1945-1947).

Będzie to również miejsce najważniejszych wydarzeń i uroczystości wojskowych. Ponadto zgodnie z zamysłem Dowódcy 2 LBOT Sala Tradycji będzie pełnić funkcję edukacyjną i niebawem zostanie udostępniona dla gości z zewnątrz, głównie dla dzieci i młodzieży z placówek szkolnych z naszego regionu.

Warto zaznaczyć, że powstanie Sali Tradycji 2 LBOT było możliwe dzięki współpracy i wsparciu, m.in. Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim i Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Szczególne podziękowania należą się panu Sławomirowi Morysowi, który przekazał 2 LBOT wiele eksponatów ze swojej prywatnej kolekcji.

Data otwarcia Sali Tradycji nie jest przypadkowa i zbiegła się z 76. rocznicą stracenia mjr. Hieronima Dekutowskiego – patrona lubelskich Terytorialsów. Wydarzenie wpisało się w oficjalne obchody upamiętniające tego wielkiego Bohatera. Żołnierze 2 LBOT, m.in. złożyli znicze i wiązanki na symbolicznym grobie majora na cmentarzy przy ul. Białej w Lublinie oraz przy pomniku „Zapory” na ul. Lipowej. Delegacja żołnierzy z Szefem Sztabu 2 LBOT złożyła również kwiaty na Powązkach w Warszawie, gdzie na „Łączce” spoczywają szczątki majora Dekutowskiego.

(Źródło: 2LBOT)

2 komentarze

  1. Ocena: 2

    Gdy znów do murów klajstrem świeżym
    Przylepiać zaczną obwieszczenia,
    Gdy „do ludności”, „do żołnierzy”
    Na alarm czarny druk uderzy
    I byle drab, i byle szczeniak
    W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
    Że trzeba iść i z armat walić,
    Mordować, grabić, truć i palić;
    Gdy zaczną na tysięczną modłę
    Ojczyznę szarpać deklinacją
    I łudzić kolorowym godłem,
    I judzić „historyczną racją”,
    O piędzi, chwale i rubieży,
    O ojcach, dziadach i sztandarach,
    O bohaterach i ofiarach;
    Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
    Pobłogosławić twój karabin,
    Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
    Że za ojczyznę – bić się trzeba;
    Kiedy rozścierwi się, rozchami
    Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
    A stado dzikich bab – kwiatami
    Obrzucać zacznie „żołnierzyków”. –
    – O, przyjacielu nieuczony,
    Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
    Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
    Króle z panami brzuchatemi;
    Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
    Gdy ci wołają: „Broń na ramię!”,
    Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
    I obrodziła dolarami;
    Że coś im w bankach nie sztymuje,
    Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
    Lub upatrzyły tłuste szuje
    Cło jakieś grubsze na bawełnę.
    Rżnij karabinem w bruk ulicy!
    Twoja jest krew, a ich jest nafta!
    I od stolicy do stolicy
    Zawołaj broniąc swej krwawicy:
    „Bujać – to my, panowie szlachta!”

  2. Ocena: -1

    stołówkę zróbcie bo od 2022 roku ją remontują i Wojsko musi jezdzić do innej Jednostki żeby zjeść ale sala najważniejsza

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia