Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lublinie (zdjęcia, wideo)

W Lublinie od godzin porannych trwają obchody Narodowego Święta Niepodległości. Na Placu Litewskim odbył się uroczysty apel połączony z wręczeniem odznaczeń i aktów mianowań, zakończony złożeniem kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy mogli zobaczyć wojskowy sprzęt i zasmakować grochówki.

W Lublinie trwają uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy wspólnie świętują 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rano o godzinie 9 odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Miasta Lublin, a godzinę później przedstawiciele władz, wojska, służb i mieszkańcy miasta spotkali się na mszy św. w intencji Ojczyzny. Została ona odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie uczestnicy przemaszerowali na Plac Litewski, gdzie o godzinie 11:30 rozpoczął się uroczysty apel od złożenia meldunku dowódcy Garnizonu Lublin.

Następnie odegrano i odśpiewano hymn narodowy, po czym podniesiono flagę państwową na maszt. Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki. Po tym wręczono odznaczenia i akty mianowań na kolejny stopień dla żołnierzy Wojska Polskiego.

Uroczystość zakończył apel pamięci, salwa honorowa, salut armatami i złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na mieszkańców na Placu Litewskim czekały namioty promocyjne 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Oddział w Lublinie, Agencji Mienia Wojskowego. Oprócz tego dla wszystkich uczestników uroczystości była przygotowana wojskowa grochówka. Można było również zrobić sobie zdjęcia z żołnierzami i sprzętem wojskowym, tak tym nowym, jak i tym trochę starszym.

O godzinie 17 na mieszkańców czeka jeszcze koncert symfoniczny „Salve Polonia” – z muzyką ku Niepodległej w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego.

(fot. wideo lublin112.pl)

4 komentarze

  1. zielone ludki uprzedziliście człowieka któremu na głowę spadnie to czym strzelacie z tej zabawki

  2. Czy jest możliwość zwiększenia ilości zdjęć na jednej stronie… 5 na stronę przy ponad 100 zniechęca do oglądania…

  3. Coraz więcej igrzysk,coraz mniej chleba.

  4. W kapeluszach to rokity? Jakieś niepodobne…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo