Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Uroczyście odsłonią pomnik żołnierza wyklętego Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Nie wszyscy zgadzają się na jego upamiętnienie

W poniedziałek w południe nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika żołnierza wyklętego Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Pomnik stanął przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych, na skrzyżowaniu ul. Racławickiej z al. Armii Krajowej. Nie wszyscy jednak zgadzają na upamiętnienie jego osoby.

Przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych w Świdniku stanął pomnik żołnierza wyklętego Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika odbędzie się w poniedziałek, 7 listopada. W wydarzeniu planowany jest udział wojewody lubelskiego Lecha Sprawki.

Jak informują organizatorzy, chcą w ten sposób upamiętnić bohatera i wielkiego patriotę, prowadzącego do końca swoich dni działalność konspiracyjną na rzecz wolnej Polski, będącego wzorem życia opartego o wartości: Bóg, honor, ojczyzna. Pomnik powstał dzięki dotacji udzielonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Nie wszystkim jednak podoba się to, że pomnik stanął w Świdniku. Przedstawiciele młodzieżowej lewicy skupionej pod szyldem Młodzi Razem Lubelskie informują, że nie zgadzają się na upamiętnianie „Lalka”.

– W najbliższym czasie w Świdniku ma stanąć pomnik Józefa Franczaka, którego obecny rząd uważa za bohatera. Wbrew pozorom jest on zwykłym bandytą, który, jak pisze dr Poleszak, brał udział w strzelaninie z grupą żydowskich partyzantów. Do tego wydał okupantowi żydowskiego krawca oraz brał udział w pobiciu polskiego małżeństwa, które ukrywało Żydów. Nie zgadzamy się na upamiętnianie bandytów ani teraz, ani nigdy więcej! – napisali młodzi przedstawiciele lewicy na swoim profilu na Facebooku.

(fot. IPN)

27 komentarzy

 1. Im dalej od wojny tym więcej mamy bohaterów a jeszcze więcej kombatantów. Może kiedyś, ktoś napisze prawdziwą historię Lalka, jak było ? Tylko prawdziwą!!!

 2. Bolesław się wałęsa

  Ale zbrodniarzy typu miler cimoszewicz zemke rosati nie przeszkadzało im wysłać do eurokołhozu żeby reprezentowali Polskę. Wkońcu demokraci, europejczycy i obrońcy konstytucji się zrobili na stare lata

 3. A że ci Żydzi byli przy okazji kolaborantami Armi Czerwonej, napadali na polskie wsie żeby rabować, to zupełny detal. Armia Ludowa, do której należeli, to kuźnia kadr dla późniejszego UB. Ale przecież to Żydzi, jakikolwiek zarzut przeciwko nim to antysemityzm. Tak chętnie odwiedzają byłe obozy, ciekawe czy ktoś im powiedział, co robiło i z kogo się składało Sonderkommando?

 4. Lewiznę na śmietnik. To wnukowie zbrodniarzy z UB i z PZPR. To ich dziadowie podcinali patriotom gardła i obcinali im głowy. lewica to śmierć i zniszczenie Polski.

 5. Galan Twój dziadziuś z UB nie opowiedział jak odcinał mu głowę. Oj jakiś Ty czerwona zarazo biedny.

 6. Czerwona zaraza znów podnosi zakrwiawiony krwią naszych bohaterów moskiewski łeb. Czas pozbyć się tych śmieci z polityki. Niech łażą pod plastikowy pomniczek lenina.

 7. Zawsze znajdzie się jakaś lewacka onuca co jej się normalne zachowania normalnych ludzi będą przeszkadzały ale trudno niech się wyniesie za wschodnią granicę i wówczas wszystko jej się spodoba. Polscy Bohaterowie nie będą się podobać tym ze wschodu bo oni do tej kultury długo jeszcze będą musieli dorastać więc trudno ich zdania brać na poważnie.

 8. Kiedyś przed wielu wielu laty czytałem książeczkę wydaną za czasów prl przez jakieś wydawnictwo tzw podziemne. niestety nie pamiętam ani tytułu ani wydawnictwa . W tejże książeczce w/w był opisany jako napadający na kasy , banki w celu możliwości posiadania środków do życia (pieniądze) m.in. w Piaskach . Taki to z niego był bohater . Niestety zapewne osoby będące świadkami tychże wydarzeń już nie żyją , a szkoda . Zapewne „wyprostowały” by życiorys tego bohatera , albo zostały „zakrzyczane ” przez rządnych chwały dla niego . Może ktoś jeszcze tą książeczkę czytał i ma na tyle odwagi by to poświadczyć ?
  Szkoda ze zakłamuje się historię dla uzyskania glorii . Przedstawiajmy ją (historię) taka jaka jest , nie zakłamujmy dla „potrzeby chwili” .

 9. Brat mojej mamy, który miał niecałe 16 lat, został zamordowany przez takich ,, bohaterów,,. Opamiętajcie się, ludzie!!!

Z kraju