690 680 960

Uratowali „Zośkę” od hutniczego pieca. Polewaczka pojechała po drugie życie (wideo)

Polewaczka Zośka, którą kibice uratowali ze złomowiska, została już przewieziona do zajezdni lubelskiego MPK. Tam niebawem ruszą prace nad jej kompleksowym remontem.

Znany wszystkim kibicom lubelskiego żużla charakterystyczny żółto-biało-niebieski jelcz, trafił już do zajezdni MPK, gdzie przejdzie kompleksowy remont. Jak już informowaliśmy stan techniczny polewaczki pozostawiał wiele do życzenia, zapadła decyzja o jej wycofaniu z użytkowania i kupnie nowego pojazdu. Polewaczka należała do jednego ze sponsorów lubelskich koziołków, który postanowił ją sprzedać. Jednak przed dłuższy czas, oferty jakie wpływały, były nieadekwatne do wartości auta. Ostatecznie pojazd miał trafić do huty.

Po naszym artykule na ten temat, kibice Speed Car Motoru Lublin postanowili ratować „Zośkę”, gdyż tak polewaczka została pieszczotliwie przed laty nazwana. Udało im się porozumieć z właścicielem złomowiska w sprawie odkupienia pojazdu. Na portalu zrzutka.pl zaczęli zbierać fundusze na ten cel. Odzew był natychmiastowy, a wymaganą kwotę udało się zebrać bardzo szybko. Co więcej właściciel skupu złomu odsprzedał pojazd za taką samą kwotę, jaką za niego zapłacił. Z kolei koszt postoju pojazdu oraz minimalny, potencjalny zysk z jego sprzedaży do huty polecił, aby przekazać na rzecz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Kibice porozumieli się również z lubelskim MPK w sprawie dalszych prac związanych z przywróceniem polewaczki do dawnej świetności. Miejska spółka zadeklarowała wsparcie w projekcie w postaci hali, w której będą mogły być prowadzone prace oraz wsparcie doświadczonych mechaników. Dużą pomoc zaoferował również właściciel firmy Zdzichtex, który nie tylko wsparł projekt finansowo, lecz także zagwarantował swoją pomoc w zorganizowaniu oryginalnych części do jelcza. Dzięki temu po jego odnowieniu, będzie można zarejestrować polewaczkę jako pojazd zabytkowy.

„Zośka” została już przetransportowana do zajezdni MPK, gdzie powoli będzie wracała do świetności. Pracami nad nią zajmie się bezpłatnie dwóch fachowców. Później pojazd ma stanowić parę z zabytkowym autobusem Gutek, którego również uratowano od zniszczenia. Ma być też wykorzystywana podczas specjalnych wydarzeń. Jak zapewniają kibice, jeśli zajdzie taka potrzeba, dalej będzie bezpłatnie służyła w klubie Speed Car Motor Lublin.

(fot. wideo nadesłane)

14 komentarzy

 1. SUPER – CHŁOPAKI Z MPK ZAWSZE KOCHALI ŻUŻEL

 2. No,Zośka z Kasią ci się upiecze!Gutek pomoże.

 3. Piękny gest oby takich więcej ! Pozdrawiam

 4. Art. 29 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym: „Zabrania się używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem”.

 5. Super pilotaż. Pozdrawiam

 6. ehhhh… i ten pionowy kadr w filmie….

 7. Brawo!!! W Lublinie zrobił się świetny klimat na żużel – zresztą był cały czas ale nie miał kto tym wcześniej mądrze pokierować. Mamy teraz Griszę od 6 kolejki i jest konkretny skład. Ja osobiście na miejscu Jakuba Kępy wynegocjował bym teraz warunki z „wiecznie uśmiechniętym” Gregiem Hancookiem na pierwsze 5 kolejek ewentualnie na pól sezonu max tak żeby nie odjechać punktowo od innych zespołów in minus. Później będzie Grisza i skład moim zdaniem na środek tabeli. Owszem można zakontraktować Grega na cały sezon ale to zburzy wtedy klimat w drużynie (była intergracja we Włoszech każdy wie na czym stoi a będzie wtedy za dużo stranieri w składzie i ktoś z tria Jonson, Miccelsen, Lambert musiałby być wypożyczony) ale wtedy mogą być play-offy. Pozdrawiam

 8. Pięknie kamerzysta łamie przepisy mandat i parę punktów się należy i nie ma żadnej wymówki!

 9. Na podwyżki pieniędzy nie ma a na remont kupy złomu jest. Tego gutka też kupili tak samo jak trolejbus z za wschodniej granicy.

  • Jak lamie przepisy???? Nie masz pojęcia o pilotażu to się nie wypowiadaj…pojazd jest przystosowany do pilotażu A nagrywał pasażer…

 10. fura, w sam raz na przemyt samogonu 🙂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel