Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Upalnie do czwartku, później przyjdzie ochłodzenie

Od wtorku w regionie temperatury będą osiągać lokalnie nawet 30 stopni, nie powinno padać. Pogorszenie pogody nastąpi w czwartek, będzie się ono wiązało z pojawienie się burz i znacznym ochłodzeniem.

We wtorek pogodę w Polsce w dalszym ciągu kształtował będzie wyż z centrum nad Zatoką Fińską o imieniu „ULLA”. Jednak nad południową część kraju zacznie napływać masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, reszta Polski pozostanie w nieco chłodniejszym powietrzu polarnym morskim. Nie prognozuje się opadów deszczu.

Na termometrach we wtorek zobaczymy w regionie od 26°C do 29°C z południowego-wschodu napływać będzie ciepła masa powietrza do naszego regionu. Zachmurzenie małe, słabo rozbudowanymi chmurami Cumulus, jak i też Cirrus. Ciśnienie wysokie, bo około 1025 hPa – 1027 hPa na poziomie morza.

W środę wyżowa pogoda pozostaje jeszcze z nami. Temperatura wyniesie od 28°C do 30°C. Jednak pogorszenie pogody wkraczać będzie do Polski znad Morza Bałtyckiego. Będzie to ostatni dzień w tym tygodniu, gdy termometry w regionie pokażą 30 stopni. Ciśnienie atmosferyczne na skutek nasuwania się nad Polskę zatoki niżowej oraz położonego w niej frontu chłodnego będzie spadać. Z 1025 hPa w ciągu 12 godzin obniży się pod koniec dnia do 1018 hPa. Na niebie pojawią się niegroźne chmury Cirrus zwiastujące zbliżające się pogorszenie pogody. Nigdzie nie będzie padać.

Modele sugerują, że front chłodny o poranku w czwartek dotrze do województwa lubelskiego, dokonując istotnego pogorszenia pogody oraz sprzyjając powstawaniu chmur Cumulonimbus z burzami o lokalnym charakterze.

Burze najprawdopodobniej już około południa znajdą się poza obszarem Polski. Na termometrach zobaczymy jeszcze od 24°C do 27°C. Wiatr zmieni się na zachodni oraz północno-zachodni.

W piątek ochłodzenie odczujemy w całym regionie. Napływać będzie chłodne powietrze polarne z północnego – zachodu oraz Morza Bałtyckiego. Prawdopodobne są jeszcze przelotne opady deszczu. Jednak od zachodu obejmować ma nas wyraźna poprawa pogody.

Wyż znad Morza Północnego obejmie nas swoim klinem, dodatkowo ulokowanie go w tamtym rejonie spowoduje napływ do naszej części Europy bardzo chłodnego powietrza. Temperatura wyniesie od 21°C do 23°C.

W pierwszy dzień weekendu dalej chłodno, nawet z temperaturą poniżej 20°C, prawdopobnie tylko w niedziele temperatura na zachodzie Polski osiągnie 30 stopni.

Najnowsze informacje pogodowe
 

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone

Z kraju