Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Unijne Certyfikaty COVID dłużej ważne

Od 26 kwietnia 2022 r. Unijne Certyfikaty COVID (UCC) wydane w Polsce dla osób, które przyjęły szczepienie przypominające, nie tracą ważności po 270 dniach, tylko pozostają dalej ważne.

Oznacza to, że osoby pełnoletnie, które mają za sobą pełne szczepienie przeciwko COVID-19 w cyklu podstawowym i przyjęły też dawkę przypominającą, mają bezterminowo ważne Unijne Certyfikaty COVID.

Unijny Certyfikat COVID znajdziesz: na Internetowym Koncie Pacjenta. Zaloguj się na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, wejdź w zakładkę „Certyfikaty” i wybierz certyfikat po szczepieniu lub poprzez aplikację mojeIKP. Po zalogowaniu się do aplikacji na swoim telefonie na górze zobaczysz „kod QR Unijnego Certyfikatu COVID” lub wejdź w „Menu” (trzy kropki na górze po prawej stronie), a znajdziesz go zaraz pod powiadomieniami.

Przed każdą podróżą sprawdź obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajesz, gdyż ważność UCC poza Polską może być różna. Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy podanie pierwszej z dawek szczepionki dwudawkowej.

Aktualne zasady podróżowania znajdziesz na stronie Re-open EU.

Wszystkie osoby w wieku 18+ lat mogą otrzymać przypominającą szczepionkę: po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub AstraZeneca otrzymasz szczepionkę mRNA po co najmniej 5. miesiącach. Warunkowo, jeśli lekarz zaleci, możesz dostać szczepionkę Johnson&Johnson po szczepieniu szczepionką Johnson&Johnson dostaniesz szczepionkę mRNA po co najmniej 2. miesiącach. E-skierowanie na szczepienie przypominające dostają też nastolatki w wieku 12-15 lat.

(fot. lublin112.pl, źródło pacjent.gov.pl)

14 komentarzy

  1. Łoj to niedobrze!Bo jak tak,to kto bedzie brał te miliony dawek eksperymentu medycznego?