Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Umacniają wały żeby powódź była niestraszna

Specjaliści od bezpieczeństwa wodnego robią wszystko, by mieszkańcom gmin leżących wzdłuż Wisły nie zagrażała powódź.

Od ubiegłego roku trwają prace przy naprawie oraz modernizacji wałów wiślanych pomiędzy Puławami, Kazimierzem Dolnym i Dęblinem. Obecnie najbardziej zaawansowane prace trwają w okolicy Puław, Parchatki, Bochotnicy i Gołębia. Ciężki sprzęt umacnia oraz rozbudowuje wały tak aby wysoki stan Wisły nie zagrażał okolicznym mieszkańcom. Niezbędne prace w tej okolicy będą kosztowały Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie ponad 14,5 mln złotych.

Jak tłumaczą pracownicy –Podstawowym zadaniem jest uszczelnienie i wzmocnienie wałów, które niejednokrotnie nie były modernizowane od wielu lat. Ich zadaniem jest nie tylko zatrzymanie wysokiej fali, jednak muszą wytrzymać długi czas bez przesiąkania, gdyby stan Wisły znajdował się na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie roboty związane z tą inwestycją mają się zakończyć za około pół roku.

Nie są to jedyne prace, które mają zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców przed powodzią. Aby nowe wały w pełni spełniły swój cel, musi zostać pogłębione dno Wisły oraz uporządkowanie brzegów i wycięcie zbędnych krzewów i zarośli. Prace te mają być wykonane do końca 2015 roku. Dodatkowo odbędą się prace związane z konserwacją trzech mniejszych rzek: Dużego Piotra, Kurówki i Motogi. Obecnie trwa przetarg na ich wykonanie.
null
null
null

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112