690 680 960

Ukraiński samolot nielegalnie przekroczył granicę i dokonał zrzutu

Znaczną ilość kontrabandy przejęli pogranicznicy z Chełma. Zrzucono ją z samolotu, który nielegalnie wleciał na terytorium naszego kraju.

W nocy z wtorku na środę funkcjonariusze z Wydziału Lotniczego Straży Granicznej z Chełma wykonywali rutynowy przelot, mający na celu sprawdzenie ochranianego odcinka granicy polsko – ukraińskiej. Teren ten patrolowali ze śmigłowca PZL-Kania. Tuż po północy, piloci otrzymali od dyżurnego informację, o wykryciu zbliżającego się od strony Ukrainy niezidentyfikowanego obiektu latającego. Miał się on znajdować na wysokości miejscowości Zawadówka w powiecie chełmskim.

Pilot śmigłowca natychmiast zmienił kurs i udał się we wskazanym kierunku. Po chwili pogranicznicy dostrzegli w rejonie miejscowości Zagroda dwupłatowy samolot. Zniżał on lot i wykonywał charakterystyczne kręgi. Niebawem zauważono, że spod skrzydeł wylatują przedmioty przypominające kartonowe pudła. Zaraz później samolot oddalił się w kierunku Ukrainy. Piloci śmigłowca Straży Granicznej oświetlili reflektorem teren zrzutu.

Na miejsce skierowano zaś zmotoryzowane patrole. – Przybyli we wskazany rejon funkcjonariusze zabezpieczyli obszar i objęli go dokładną kontrolą. Zważywszy na to, iż pakunki porozrzucane były na wielohektarowej powierzchni, należało dokładnie przeczesać ten teren. Nie było to łatwe, była noc, a kartonowe pudła odnajdywano nie tylko na ziemi, ale też w gęstych zaroślach, a nawet wysoko zaczepione o gałęzie drzew – wyjaśnia ppor. SG Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

W zrzuconych z samolotu pakunkach znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze po dokładnym przeszukaniu terenu odnaleźli 50 takich pudeł. Łącznie zawierały one 25 000 paczek papierosów. Szacunkowa wartość kontrabandy to ponad 330 tys. zł. Obecnie trwa ustalanie sprawców przerzutu i odbiorców kontrabandy.
(fot. NOSG)
2016-04-08 19:06:41

69 komentarzy

  1. 330 000 / 25 000 = 13,2zł……… Widzieliście kiedyś takie drogie papierosy z przemytu??

  2. a dlaczego loty rozpylające smugi chemiczne sa legalne i nie scigane prawnie? niszczy sie ludzi i przyrode, zwierzeta masowo wymieraja, drzewa choruja od srodka, pijemy wode z aluminium, jjemy z olowiem wszystko jest ukrywane

  3. Przecież nasze orły bronią Litwy, łotwy i Estonii a teraz doszedł im jeszcze jankeski niszczyciel pod nazwą za przeproszeniem Donald Kootas

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas