Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Uczniowie postanowili przeprowadzić zieloną rewolucję. Chcą zazielenić klasy, korytarze i otoczenie szkoły

Badania wskazują, iż obecność roślin w szkole sprzyja nauce oraz pracy. Dlatego też kilkoro znajomych z jednego z lubelskich liceów postanowiła zazielenić wnętrze szkoły oraz jej okolice. W tym celu organizują zbiórkę roślin.

W sobotę 24 kwietnia odbędzie się akcja „Każda Żabka Szuka Kwiatka” organizowana w ramach projektu „Frog Talk”. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na brak zieleni w mieście oraz w miejscach pracy. Wszystko dlatego, że temat braku roślin w codziennym życiu jest często lekceważony. Brak roślin może przyczyniać się do pogorszenia się zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Do tego badania potwierdzają iż ich obecność w szkole sprzyja nauce oraz pracy.

Grupa znajomych z 5 LO w Lublinie postanowiła przeprowadzić zieloną rewolucję. Rośliny mają się pojawić w salach lekcyjnych, na szkolnych korytarzach, a także w najbliższym otoczeniu budynku. W tym celu zorganizowali zbiórkę roślin, donic, doniczek, zaszczepek, sadzonek oraz nasion.

– Projekt jest już na finiszu, jeśli chodzi o konkurs w ZWzT, jednak młodzi ludzie prowadzący projekt, nie chcą jeszcze tego kończyć. Ci młodzi ludzie odnieśli już spory sukces, ponieważ zainteresowali swoim projektem nie tylko spore grono internautów, rówieśników, czy po prostu mieszkańców Lublina i nie tylko, ale też władze miasta Lublin, jak Zastępcę Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji Beatę Stepaniuk-Kuśmierzak oraz Dyrektora Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin Piotra Chorosia – wyjaśnia Katarzyna Lendzion, koordynatorka projektu.

Projekt swoim Honorowym patronatem objęła Młodzieżowa Rada Miasta Lublin, patronuje mu również Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Stowarzyszenie „PoRa-dek” oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie. Działania młodzieży dostrzegło również wiele lubelskich oraz polskich firm i instytucji takich jak: Bioteka – Zielona Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, „ZOA Concept”, „Plantastick” czy „Zielony Parapet”.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się również ich zbiórki na Allegro Lokalnie. Podczas obu zbiórek w niecały miesiąc licealiści zebrali ponad 1500 złotych. Z kolei jutro w godzinach od 12:00 do 16:00 uczestnicy dowiedzą się jak prawidłowo przesadzać rośliny, jak pobierać zaszczepki oraz czym i jak szukać lokatorów. Każdy może dołączyć się do akcji przynosząc swoje nadwyżki parapetowe do Bioteki przy Al. Racławickich. Projekt jest realizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii w V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie.

(fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne)

8 komentarzy

  1. a dostawcę zielonego wskaże nominowany przez inspiratora urzędas

  2. A może by tak szafki dla uczniów zamiast roślin, które wymagają stałej opieki, może Panie dyrektor w końcu posłucha też innych inicjatyw uczniów? Może zamiast podlewania roślin uczniowie nie będą musieli dźwigać wszystkich książek. Trochę empatii Pani dyrektor

  3. Krzyże, bez krzyż wschdnio tubylec nie może żyć..

  4. Kwiaty wymagają pielęgnacji , kto to będzie dbał??? Uczniowie mają zapał na 5 minut .Woźne mają inne obowiązki niź podlewanie i doglądanie.

  5. Nie tylko „pal ziele” ale też i hoduj. Nice try. Ładne te palemki urosły, pani dyrektor, tylko trzeba im obrywać te kwiatuszki, bo uschną…

  6. Młodzież będzie doglądać roślinek z dużym poświęceniem ale pod warunkiem że to będą konopie.

  7. Artur spod lubelskiej wsi

    wszyscy uczniowie powinni zrobic akcje-wiedza jest bronia,poczytac w necie o 11 letnim cyklu aktywnosci Slonca,zrobic wykres sredniej rocznej temperatury w Polsce na 10 lat do przodu wiedzac ,ze ostatnie minimum aktywnosci slonca bylo w latach 2009-2013 i zapytac nauczyciela jak to sie ma do teorii ocieplenia klimatu i dl;aczego takiej wiedzy nie ma w programie nauczania i nigdzie w mediach o tym nie mowia/pisza skoro ten cykl dziala od x lat.

  8. A to się panie woźne ucieszą z dodatkowego obowiązku bo raczej to nie młodzież a tym bardziej nauczyciele i dyrekcja będą dbać o kwiatuszki. Współczuję!

Z kraju