Wtorek, 23 lipca 202423/07/2024
690 680 960
690 680 960

Uczniowie będą mieli dłuższe wakacje. Przez problemy z wodą odwołano zajęcia w szkole w Kalinówce

Około 500 dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Kalinówce z opóźnieniem rozpocznie nowy rok szkolny. Placówka ma rozpocząć działalność dopiero, kiedy Sanepid dopuści wodę do spożycia.

Po wykryciu przekroczenia parametrów mikrobiologicznych w wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Kalinówce w gminie Głusk, bez dostępu do bieżącej wody jest ok. 2500 mieszkańców Kalinówki, Abramowic Prywatnych jak też kilku ulic na terenie Lublina i Świdnika. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wydał bowiem decyzję o natychmiastowym zakazie używania wody z wodociągów przez mieszkańców.

Wiadomo już, że w związku z tą sytuacją, kilkaset dzieci będzie miało wydłużone wakacje. Wszystko dlatego, że zajęcia w szkole zostały odwołane. Placówka ma rozpocząć działalność dopiero, kiedy Sanepid dopuści wodę do spożycia. Kiedy to nastąpi, na razie nie wiadomo. Jak nas poinformowano, wstępnie jest duża szansa, że do poniedziałku uda się doprowadzić wodociąg do stanu używalności.

Przypomnijmy, woda z wodociągu nie nadaje się do żadnych celów spożywczych, a wiec picia, przygotowywania posiłków a nawet mycia owoców i warzyw. To samo dotyczy kąpieli, mycia rąk czy zębów, a nawet prania i prac porządkowych. Można ją wykorzystywać jedynie do spłukiwania toalet. Wodociąg dostarcza wodę mieszkańcom Kalinówki, Abramowic Prywatnych, jak również części Lublina i Świdnika. W Lublinie są to posesje zlokalizowane przy ul. Sachsów, Zorza i Grabowskiego, w Świdniku posesje nr 15, 15A, 20 i 20A przy ul. Piaseckiej oraz 42 i 44 przy ul. Poligonowej.

(fot. Google Street View)

Jeden komentarz

  1. Bez jaj. Ludzie tam mieszkają i muszą radzić sobie bez wody z wodociągu, a szkołę zamykać? Jedzenie dzieci mogą brać ze sobą (nie musi być obiadów), do mycia rąk woda butelkowana, przecież i tak odkażają ręce. To nie są małe dzieci dadzą radę. No ale kolejny powód żeby nauczyciele mieli wolne.

Z kraju

Sport