Trwają przygotowania do tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego. Tematem przewodnim wydarzenia będzie zielarstwo

Zarówno na Jarmarku Rzemieślniczym, w programie warsztatów a także w występach artystycznych tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie królować będzie zielarstwo. Znane są pierwsze szczegóły tego największego festiwalu sztuki i kultury ludowej w Polsce.

Jarmark Jagielloński w Lublinie jest największym festiwalem sztuki i kultury ludowej w Polsce. Impreza za każdym razem ściąga dziesiątki tysięcy osób, z czego blisko połowę stanowią goście z innych części kraju a nawet zza granicy. Nic więc dziwnego, że przygotowania do tak dużego wydarzenia zaczynają są wiele miesięcy wcześniej. Organizator, czyli Warsztaty Kultury w Lublinie właśnie przedstawił pierwsze szczegóły tegorocznej, 14. już edycji Jarmarku. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia, zaś tematem przewodnim programu będzie zielarstwo.

Tak jak w ubiegłym roku, na festiwalu spotkać będzie można ponad 250 tradycyjnych rzemieślników i twórców z Europy Środkowo-Wschodniej. Nie są to przypadkowi artyści, ale starannie dobrani wiejscy twórcy ludowi, kontynuujący rodzinne i regionalne tradycje, jak i ludzie pochodzący z innych środowisk, ale świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej. Poszczególne punkty festiwalu zostaną tak ułożone, aby każdy odwiedzający wydarzenie mógł usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć tradycję, która całkowicie wypełni ulice Lublina. Będzie zarówno autentyczna kultura ludowa wielu regionów Europy, jak i twórcze nawiązania do niej: rzemiosło tradycyjne, sztuka ludowa, muzyka prezentowana na dużych scenach, potańcówkach oraz ulicach miasta, dawne gry i zabawy, warsztaty, spektakle, pokazy kinowe i spotkania.

Organizatorzy gwarantują, że spacerując po lubelskim Starym Mieście będzie można poczuć się jak w wyjątkowej galerii sztuki, w której będzie można nie tylko podziwiać kunsztowne dzieła artystów, nabyć je, ale także spotkać autorów, porozmawiać z nimi i poznać ich historie. Do tego dojdzie możliwość poznania tradycyjnych technik i wzorów, wystawcy poprowadzą bowiem pokazy, dzięki którym będzie można przekonać się o autentyczności, ale i niezwykłej pracochłonności ich wyrobów. Istotnym punktem programu Jarmarku Jagiellońskiego są tradycje związane z muzyką i śpiewem, które pojawią się zarówno w formie koncertowej na dużej scenie, jak i w czasie kameralnych prezentacji oraz warsztatów. Muzyka grana do tańca przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego i kapele zaproszone do udziału w festiwalu zabrzmi na nocnych potańcówkach, a także w ciągu dnia na ulicach Starego Miasta. Kto wystąpi na scenach jarmarkowych w tym roku? Tego organizatorzy jeszcze nie zdradzają. Szczegóły programu muzycznego poznamy w kolejnych miesiącach.

Jeżeli chodzi o temat przewodni, wokół którego budowany jest program festiwalu, to zielarstwo będzie w tym roku królować zarówno na Jarmarku Rzemieślniczym, w programie warsztatów a także w występach artystycznych. Ziołowy charakter będzie miał również wielki pająk ludowy prezentowany podczas festiwalu w Bramie Krakowskiej, będący jednocześnie dla wielu gości Jarmarku bardzo oczekiwanym punktem programu. Na chcących podejść do tematu zielarstwa profesjonalnie czekać będzie Letnia Szkoła Tradycji. To kilka dni pod okiem specjalistów, kiedy uczestnicy mogą poznawać różnorakie sposoby wykorzystywania ziół. Program skierowany do najmłodszych uczestników Jarmarku również będzie pachniał mięta, melisą czy rumiankiem!

(fot. lublin112)

Zobacz również

3 komentarze

  1. Łoooo to policja będzie miała pełne ręce roboty :)))

  2. Zioło! To lubię ☺

  3. i wszechobecna chinszczyzna

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!