Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Transport niebezpiecznych zabawek zatrzymany przez służbę celno-skarbową. Towar został zniszczony (zdjęcia)

Kilkaset zabawek zatrzymała lubelska służba celno-skarbowa, podczas kontroli kontenera z towarami z Chin. Badania laboratoryjne potwierdziły, że zabawki mogły stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci.

340 szt. niebezpiecznych zabawek

Zatrzymane zabawki to drewniane pchacze dla dzieci – 340 sztuk. Transport z Chin do Polski został skontrolowany przez funkcjonariuszy z Małaszewicz. Wątpliwości wzbudziły oznaczenia towaru i niekompletna dokumentacja. Funkcjonariusze poinformowali inspekcję handlową, próbki zabawek trafiły do badań w Laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Lublinie.

Badania laboratoryjne i zakaz dopuszczenia do obrotu

Eksperci Laboratorium Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Lublinie stwierdzili, że dziecko podczas zabawy może połknąć niektóre elementy zabawek, co może stanowić ryzyko udławienia lub uduszenia. Lubelski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Lublinie zakazał dopuszczenia niebezpiecznych zabawek do obrotu. Towar miał wrócić do chińskiego nadawcy albo zostać zniszczony. Importer zdecydował o jego zniszczeniu. Zniszczenie nadzorowała KAS.

KAS dba o bezpieczeństwo dzieci

Zatrzymywane przez KAS zabawki okazywały się niejednokrotnie niebezpieczne w użytkowaniu lub szkodliwe dla zdrowia. W 2021 r. dzięki KAS ponad 815 tys. sztuk takich zabawek nie trafiło do dzieci.

Transport niebezpiecznych zabawek zatrzymany przez służbę celno-skarbową. Towar został zniszczony (zdjęcia)

(fot. KAS)

5 komentarzy

 1. Żabkowy kustosz

  Gdzie oni takie zabawki niszczą? W Lubelskiej elektrociepłowni?

  • W Chełmie gdzie się utylizuje tony śmieci z Polski i Europy , ale się to nazywa ładnie jako paliwo alternatywne do produkcji cementu.

 2. nieKrytyKrytyk

  zutylizowane niby fajki i inne zajete rzeczy.
  będąć w komisariacie gdzie wniosek do sądu pisał pan pies. przyszedł drugi z pytaniem gdzie są zajęte fajki. w odpowiedzi usłyszał „małgośka” utylizuje powoli. zabawki też pojdą dalej ale trzeba napisać o utylizacji.

 3. Turyści byle czego nie chcą

 4. do utylizacji pluszaków polecam mojego pieska…